Yeşil ceviz kabuğu ekstratıyla boyanan ipek kumaşların antimikrobiyal özelliklerinin araştırılması
Investigation of antimicrobial properties of silk fabrics dyed with green walnut shell extract
- Tez No: 546485
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİM AYTEKİN ERGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Mikrobiyoloji, Biology, Botany, Microbiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında, Çanakkale Dardanos Bölgesi'nden toplanan kurutulmuş yeşil ceviz (Juglans regia L.)kabukları ekstrakte edilerek, ipek kumaşların boyanmasında kullanıldı. Ceviz kabuğu ekstratları,kumaş ağırlığına göre %50, %100, %150 ve %200 oranında kullanıldı. Kumaşlar, şap mordan maddesi [KAl(SO4)2.12H2O] ile mordanlı ve mordansız olarak iki şekilde boyandı. Yeşil ceviz kabuğu ekstratıyla boyanan kumaş numunelerinin renk analizleri spektrofotometrik yöntem ile yapıldı. Boyanan kumaşların Staphylococcus aureus (ATCC 29213) ve Escherichia coli(ATCC 25922)türlerine karşı antimikrobiyal özellikleri incelendi. Antimikrobiyal özelliklerin belirlenmesinde Paralel Çizgi Metodu (AATCC Test Metodu 147-2004) ve Tekstil Materyallerinde Antimikrobiyal Bitim işlemi (AATCC Test Metodu 100-2012) uygulandı. Antimikrobiyal aktivite sonuçları incelendiğinde, yeşil ceviz kabuğu ekstratıyla, mordanlı ve mordansız olarak boyanan ipek kumaşların %50, %100, %150 ve %200 ekstrat oranında gittikçe artan antimikrobiyal aktivite gösterdiği belirlendi. Ayrıca mordansız olarak boyanan ipek kumaşların, mordanlı olarak boyanan ipek kumaşlar kadar yüksek antimikrobiyal aktivite gösterdiği belirlendi. Aktivite sonuçlarına göre, S.aureus, yeşil ceviz kabuğu ekstratına karşı E.coli türüne göre daha duyarlı özellikler gösterdi.
Özet (Çeviri)
In the present thesis, dried green walnut shells (Juglans regia L.) which were picked from Çanakkale Dardanos, were extracted and used for silk fabrics dyeing. Green walnut shell rinds concentration were varied at 50, 100, 150 and 200 % weight of fabric (owf). The fabrics were dyed with or without alum mordant. The colour analysis of fabric samples dyed with green walnut shell extract, were done with spectrophotomethric method. The antimicrobial activity of dyed fabrics were determined against Staphylococcus aureus (ATCC 29213) and Escherichia coli (ATCC 25922) species. Parallel Streak Method (AATCC Test Method 147-2004)and Antimicrobial Finishes on Textile Material (AATCC Test Method 100-2012) standarts were used for assesment of antmicrobial properties. According to antimicrobial activity results, antimicrobial activity of silk fabrics dyed with green walnut shell extract concentrations were gradually increased from 50 to 200 % (owf) dye concentrations with and without alum mordant. Moreover, unmordanted silk fabrics had antimicrobial effect as high as alum-mordanted silk fabrics. These results indicated that S.aureus were more sensitive than E.coli.