Koyun (Ovis aries) solunum sistemindeki bronkus, bronkulus ve alveoler hücrelerdeki AIA (Artocarpus integrifolia) ve PSA (Pisum sativum) lektinlerinin dağılımı
Distributaion of AIA (Artacarpus integrifolia) and PSA (pisum sativum) lectins in bronchus, bronchulus and alveolar cells in sheep (Ovis aries) respiratory system
  1. Tez No: 546495
  2. Yazar: GÜLSÜM MANAV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tez çalışmasında karbonhidratları spesifik ve geri dönüşümlü olarak tanıyan ve bağlanan, glikoproteinlerin çalışılmasında çok önemli bir potansiyel ve değere sahip, birçok fizyolojik ve patolojik süreçlerin anlaşılmasında aracı olan lektinlerden AIA ve PSA' nın koyun primer, sekonder, tersiyer bronkus, bronkulus verus ve bronkulus respiratoryuslarda immunohistokimyasal olarak lokalizasyonunun belirlenmesi amaçlandı. Uygulanan lektin histokimyasal yöntem sonucunda elde edilen bulgular glikokonjugatların dağılımlarının ve yoğunluklarının, primer, sekonder, tersiyer bronkus, bronkulus verus, bronkulus respiratoryus ve alveol duvarında mannoz ve galaktoz/galaktozamin reseptörleri için bölgesel olarak farklı reaksiyonlar gösterdiği tespit edildi. Sonuç olarak, solunum mukozası her zaman enfeksiyöz ajanlara maruz kaldığından, koyun akciğerinde bazı korunma sistemlerinin olduğu ve bu sistemlerden primer bronkuslarda lümene ulaşan kinosilyumlu hücrelerin apikal sitoplazmalarında, lümene ulaşmayan (bazal) hücrelerin lamina epitelyalis yüzeyinde, primer bronkuslarda seröz bez epiteline ait hücrelerin apikal sitoplazmalarında, tersiyer bronkusların lümene ulaşmayan (bazal) hücrelerinde ve lümene ulaşan hücrelerin apikal sitoplazmasında, bronkulus verusun lamina epitelyalis yüzeyinde, bronkulus respiratoryusun lamina epitelyalis hücrelerinin yüzeyinde, alveolar makrofajlarda galaktoz/galaktozamin şeker rezidüeleri ve primer bronkusun lamina epitelyalis yüzeyinin mannoz/glukoz şeker rezidüeleri için spesifikleştiği, bunun da hayvan yetiştiriciliğine katkıda bulunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis it was aimed to determination of immunohistochemical localization of primary, secondary, tertiary bronchus, bronchulus verus, bronchulus respiratorius of sheep (Ovis aries) with lectins which are very important potential and value in the study of glycoproteins, recognizing and binding carbohydrates specifically and reversibly, mediators of many physiological and pathological processes AIA and PSA. As a result of applied immunohistochemical methods of lectins showed different reactions about distributions and densities of glycoconjugate in the primary, secondary, tertiary bronhus, bronchulus verus, bronchulus respiratorius and alveolar wall for galactose/galactosamine and mannose receptor. In conclusion, since the respiratory mucosa was always exposed to infectious agents it was found that there were some protection systems in the sheep lung and these systems are localized specifically for In the apical cytoplasm of the cells of the kinociliary cells that reach the lumen in the primary bronchus, on the surface of the lamina epithelial cells of the lumen (basal) cells, in the apical cytoplasm of the cells of the serous gland epithelium in the primary bronchus, in the (basal) cells of the tertiary bronchus and in the apical cytoplasm of the cells reaching the lumen, on the lamina epithelial surface of the bronchulus verus, on the surface of bronchus respiratory tract lamina epithelial cells, galactose/galactosamine sugar residues in alveolar macrophages and lamina epithelial surface of primary bronchulus are speculated for mannose/glucose sugar residues, which will contribute to animal agriculture.