Evsel atıklar ve geri dönüşüm konusunun okul dışı öğrenme ortamları ile desteklenmesinin 7. sınıf öğrencilerinin çevre tutumuna etkisinin incelenmesi
The examination about the effect of the subject domestic wastes and recycling supported by outdoor learning environments on 7th grade students' environmental attitudes
- Tez No: 546496
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada,“Evsel Atıklar ve Geri Dönüşüm”konusunun, okul içi ve okul dışı öğrenme ortamlarıyla desteklenmesinin, 7. sınıf öğrencilerindeki çevre tutumuna etkisini incelemeyi ve bu kapsamda öğrenci görüşlerinin alınması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda; çalışmada nicel ve nitel veriler toplanarak karma yöntem araştırma modeli kullanılmış ve desen olarak karma yöntem araştırma desenlerinden iç içe desen tercih edilmiştir. Araştırma, Kocaeli ili Gölcük ilçesinde bir ortaokulda, 2017-2018 eğitim-öğretim yılı ikinci yarıyılında, yedinci sınıfta öğrenimine devam eden 100 öğrenci ile yürütülmüştür. Deney grubu 50, kontrol grubu 50 öğrenciden oluşmaktadır. Çalışmadaki nicel verilerin toplanmasında çevre tutum ölçeği (ÇTÖ), nitel verilerin toplanmasında yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Dersler deney grubuyla okul içinde ve okul dışı öğrenme ortamı olan İzmit Seka Kâğıt Müzesi'nde atölye faaliyetleriyle işlenirken, kontrol grubu ile MEB'in ön gördüğü mevcut müfredat izlenerek işlenmiştir. ÇTÖ deney ve kontrol gruplarına ön test-son test olarak uygulanmıştır. Araştırmada nicel analizler için t-testi, nitel analizler için betimsel analiz uygulanmıştır. Araştırma sonucunda deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin çevreye yönelik tutumlarında anlamlı etki meydana gelmiştir, bununla birlikte deney grubundaki çevreye yönelik tutumların olumlu yönde gelişiminin diğer öğrencilere oranla daha fazla olduğu sonucuna ulaşılmış ve nitel araştırmalar ile de desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; it is aimed to examine the effects of 7th grade students on environmental attitudes and to get students' opinions, supporting“Domestic Waste and Recycling”subject, with indoor and outdoor school environments. To this end, mixed research model was used by collecting quantitative and qualitative data in the study and of mixed methods designs, the embedded design was preferred. The research was carried out in the second semester of 2017-2018 academic year with 100 students in 7th grade at a secondary school in Gölcük, Kocaeli. Both experimental and control group is consisted of 50 students. Environmental Attitude Scale (EAS) was used to collect quantitative data and a semi-structured interview form was used to collect qualitative data. While the lessons was taught with in school and workshop activities at İzmit Seka Paper Museum, an out-of-school learning environment, with the experimental group; it was taught by following the current curriculum MoNE determined, with the control group. The EAS was applied to the experimental and control groups as pre-test and post-test. For the quantitative analyses in the study T-test was used and for the qualitative analyses,“Descriptive Analysis”was applied. At the end of the study, there was a significant effect on the attitudes towards the environment of the students in the experimental and control groups however it was concluded that positive development of attitudes towards the environment in the experimental group is higher than the other students, supported with the qualitative researches.