The potential of water saving in buildings: Greywater reuse
Binalarda su kazanımı potansiyeli: Gri suyun yeniden kullanımı
- Tez No: 546502
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN BÜYÜKKAMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Temiz su kaynakları her geçen gün giderek azaltmaktadır. Gri suyun arıtılarak yeniden kullanılması, temiz su kaynaklarının korunması için alternatif bir kaynak oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı binaların su kazanım potansiyelini değerlendirmektir. Bu amaçla 5 katlı bir bina örnek olarak seçilmiş ve mevcut tesisatı oluşturulmuştur. Binanın atıksu ve gri su hesapları literatürde yer alan değerler göz önünde bulundurularak ortalama değerlere göre yapılmıştır. 12 daireli binada her dairede 4 kişi yaşadığı varsayılmıştır. Günlük toplam atıksu ve gri su miktarları sırasıyla 9600 ve 5900 litredir. Gri suyun ayrı toplanması amacıyla mevcut hatlarda düzeltme yapılmış ve arıtılmış gri suyun tekrar kullanımı amacıyla ayrı hat çekilmiş ve armatürler eklenmiştir. Mevcut sistemin maliyeti 13.282 dolar iken bu maliyet revizyon sonrası 13.990 dolara yükselmiştir. Ayrı toplanan gri suyun sulak alana verilerek arıtılması uygun görülmüştür. Toplanan ham gri suyun 2 yönlü vana yardımıyla sisteme alınarak önce kaba filtre ardından dengeleme tankına alınacağı ön görülmüştür. Büyük maddelerden arındırılmış gri su yüzey altı akışlı yapay sulak alan sisteminde arıtıldıktan sonra UV dezenfeksiyon uygulanacaktır. Arıtılmış gri suyun 5 m3 lük depolama tankına pompalanarak depodan serbest akış yoluyla sisteme dağıtılması planlanmıştır. Sonuç olarak binanın su tasarruf potansiyeli, yatırım ve işletme maliyetleri hesaplanmıştır. Bu bilgiler ışığında amortisman süresi yaklaşık 6 yıl olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Greywater treatment and reuse is an alternative to provide non-potable water to households and reduce the fresh water usage. The aim of the study was to evaluate the water saving potential of buildings. A 5-story building was chosen as case study and the existed fixtures of this building were determined. The amount of total wastewater and greywater was calculated regarding to average accepted values. It was assumed that 48 people are living in this building, considering 12 apartments in the building and four people live in each apartment. Total amount of wastewater and greywater was calculated as 9600 and 5900 litre per day, respectively. To collect greywater separately, some infrastructure modifications are required. Therefore, new fixtures were designed for the separation of greywater from black water. The cost of existing fixture implementation and new fixture installation was determined as 13,282 dollars and 13,990 dollars, respectively. It was assumed that separately collected greywater will be treated by a constructed wetland system. The treatment system was consisted of a two-way valve, a coarse filter, an equalization tank, a vegetated submerged bed wetland, and UV disinfection. It was assumed that treated greywater is pumped to the 5 metre cubic storage tank and it is used for toilet flushing and irrigation of garden. As a result, water saving potential of this building, and the investment and operational cost of the reuse of greywater were calculated. Based on these data, the amortization period of additional investments was determined as 6 years.