Yeşil binaların sosyal ve çevresel maliyetler üzerindeki etkisi ve genişletilmiş katma değer tablosu
The effect of green buildings on social and environmental costs and extended added value table
- Tez No: 599840
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÇELENK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Dünyanın enerji sorunu, kuraklık faciası ve küresel ısınma gibi çevrede yaşanan birçok problem her gün artmaktadır ve biz insanlar bu sorunların ana nedenlerinden birisiyiz, o yüzden sorunun büyümesini engellemek için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. Yeryüzü, su altı ve hatta gökyüzü kaynaklara zarar vermeden kullanabilmek, mevcutta devam eden yanlış kullanım ve uygulamaları düzenleyerek, gelecek nesiller için doğal kaynakları aktarmalıyız. Bu çalışmada, sürdürebilir çevre dostu yeşil binaların inşaat maliyetleri ve kullanım süresince ortaya çıkan masraflar ve tasarrufları göz önünde bulundurarak, bina sakinleri ve çevrede yaşayanlar için doğrudan veya dolaylı faydaları inceleme ve yaratılan katma değerin hesaplanmasına yönelik bir yöntem sunulmuştur. Araştırmamızda bir yeşil binanın inşaatı için gerekli olan ek yatırım maliyeti, 25 yıllık bina kullanımında elde edilen tasarruf miktarıyla karşılaştırarak, üretici, tüketici ve çevre için karlı olduğunu ve bu karlılığın standartlarla orantılı olduğunu bulunmuştur. Genişletilmiş Katma Değer Tablosu (GKDT), şimdiye kadar muhasebede görünmeyen boyutların hesaplanabilmesi ve bunları tek bir muhasebe tablosuna dahil ederek muhasebe alanına önemli bir katkı sağlamaktadır. Bu bakış açısı, organizasyonların daha kapsamlı bir performans sergilemeğe yardımcı olur ve örgütsel ve sosyal değişim için yeni olanaklar sunar. GKDT muhasebe alanındaki yerleşik gelenekleri kabul eder, ancak aynı zamanda daha sürdürülebilir bir toplumu besleyen muhasebe uygulamalarında uygulanabilir değişiklikler hedefleyen zarfı zorlar. Ekonomik, sosyal ve çevresel faktörleri farklı organizasyon türleri, zaman boyutları ve bağlamları için geçerli bir formatta bütünleştirerek sosyal muhasebe alanında önemli bir ilerleme sağlar. Bu tez çalışmasında resmi istatistiksel veriler üzerinde yapılan incelemeler ve önerilen metotlarla, yeşil binaların olası tasarrufları, farklı paydaşlar açısından değerlendirmiş olup, potansiyel kazanç miktarları katma değeri tablolarına işlenmiştir. Birinci bölümde sürdürebilirlik kavramına değinip, çevresel muhasebenin gereksinimi, amacı ve çıkarlarını açıklıyoruz. Bunun için sürdürebilir gelişme hedefleri arasında, yeşil binaların pozisyonu ve Türkiye'deki durumu gösterilmiştir. İkinci bölümde yeşil bina kavramı ve tarihçesine kısa bir bakışın ardından, enerji ve su kullanımı verimliği, yaşam kalitesinin yüksekliği ve atıkların azaltması gibi faydalarını incelenmiştir. Bir yeşil binanın yaşam döngüsünü, sertifikasyonu ve uluslararası standartları tanıtılmıştır. Türkiye'de Aralık 2014 yılında yürürlüğe giren sürdürülebilir yeşil binaların belgelendirilmesine dair yönetmelik ve uygulama yöntemlerine değinerek, son zamanlarda en çok tercih edilen sertifikasyon metodunun tipleri ve farkları açıklanmıştır. Amerika'da bulunan bir yeşil bina örneği incelenerek, enerji ve su tasarrufu için yapılan yöntem ve inşaatta kullanılan malzeme çeşitlerinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde yeşil bina muhasebesi için gereken veriler ve istatistikleri resmi kurumlar ve merkezlerden alarak, Türkiye'de yeşil binaların çevresel muhasebesi ele alınmıştır. Bu doğrultuda yeşil binaların tasarruf miktarlarının öngörüsü ve 25 yıllık değerini metrekare bazında hesaplayarak, birim alanına düşen masraflar ve olası tasarrufları hesaplıyoruz. Böylece farklı birimlerde olan tüketim değerlerini tek bir değer olarak çevirmiş oluyoruz. Dördüncü bölümde katma değer ve genişletilmiş katma değeri kavramlarını tanımlayarak yeşil binalarda uygulamasına bir yöntem öneriyoruz. Bu amaçla, üçüncü bölümde yaptığımız maliyet hesaplamalarını kullanarak, Türkiye'deki mesken ve ofis kullanımlı binalarda, yeşil bina muhasebesi uyguluyoruz. Bunun için iki farklı ölçekte, farklı tiplerde yeşil bina örneği işlenmiştir. Aynı zamanda büyük çapta fayda ve maliyeti görebilmek için, kentsel dönüşüm projesinde yeşil bina inşaatı varsayımı yaparak, ülke bazında olası tasarruf miktarları elde edilmiştir. Sonuç olarak bu çalışmada, yeşil binaların getirileri ve faydalarının finansal boyutunu inceleyerek, bu faydaların yeşil standartları esasında yapılan ilave inşaat maliyetlerine göre, daha yüksek olduğunu ve farklı paydaşlar için faydalı ve verimli olacağını gösteriyoruz. Bu çalışma sonucunda inşaat firmaları ve devlet kurumlarının kullanabilecekleri bir hesaplama metodu farklı örneklerle sunulmuştur. Bu metodu kullanarak, yeşil bina piyasasında daha doğru mali tabloların hazırlanması ve neticesinde pazarlama ve rekabet gücünün artması için bir araç sağlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
The impact of humans' alteration of the ecosystem has led to widespread and/or long-lasting consequences including the deaths of animals (and humans) and plants, or severe disruption of human life, possibly requiring migration. We as human beings are responsible for almost all environmental disasters such as drought and global warming which are increasingly happening every day. We have to evaluate every possibility to prevent the problem from growing. We have to transfer natural resources to future generations without damaging the resources by using the earth, underwater and even sky with minimized disruptions and by stopping the current misuse and wrong practices. Urban air quality keeps on being an essential well-being worry as the majority of the people lives in urban zones (54% in 2014), and percentage is anticipated to ascend to 66% by 2050; this is combined with the way that one of the principal worldwide sources of air contamination in urban areas is traffic emissions. Urban communities spread 2% of the world representing 70% of greenhouse gas emissions. Buildings are responsible for 30% of these emissions. Contrasted with conventional buildings, green ones in the U.S. have 34% less CO2 emissions. By growing the world's urban population, architects, engineers, and planners are mapping out approaches to make urban communities progressively more sustainable. Highly populated metropolitan areas, especially those constructed using green design and construction methods, can be more energy-efficient and less polluting. New research also reveals that green buildings can be good for our health as well. While there are various standards for green building s, they are generally intended to use less energy and water as well as enhance the indoor environment quality, including air and light. LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) is the most widely used certification for green buildings in the world as well as in The Republic of Turkey. Application of solar panels, enhanced insulation, customizable lighting based on natural light, planning building orientation in the neighborhood, efficient light fixtures, rainwater and greywater utilization systems, rooftop plantings and green areas, improved ventilation systems, lighting controlled by motion detection or other sensors, environmentally friendly building materials, water conservation and installation of smart heating and cooling systems may help a building to be considered green. Governmental and regulatory efforts focus on outdoor air generally, while people spend most of their time indoors. The air quality of indoor environments can have a serious impact on both physical and mental health. There are fewer complaints from workers in green buildings about air quality and humidity. In offices, productivity will be enhanced by using materials to reduce noise. Workers sitting near windows get an extra 46 minutes of light and sleep at night. Light helps to regulate the cycles of sleep. Green buildings have the potential to reduce diseases caused by problems with air quality. While basic construction costs may be higher, lower energy costs can bring about a long-term return on investment for green buildings, since by water conservation, reduced emissions per capita, and produced less waste. In this study, the value added by examining the cost of the construction of sustainable green buildings and the costs, savings, direct or indirect benefits for the residents of the building were considered. Herein, it has been described that the additional investment cost required for the construction of a green building is comparable to the savings amount obtained in a 25 years time span of using the building, and it was found to be profitable for the producers, consumers and the environment and that the profitability was proportional to the standards. The Expanded Value Added Statement (EVAS) makes a significant contribution to the field of accounting by highlighting invisible dimensions of value-added calculations and collecting them in a single accounting statement. This collective statement helps to investigate the performance status of organizations, opening up new possibilities for organizational and social improvements. The EVAS brings about a new method of environmental accounting aiming at viable changes in accounting practices that nurture a more sustainable society while recognizing established traditions in the field of accounting. It empowers social accounting by integrating economic, social and environmental factors in a format that applies to different organization types, time dimensions, and contexts. EVAS has four main effects: mainstream accounting, critical accounting, social accounting, and sustainability. Mainstream accounting, particularly the progressive practice of value-added accounting, highlights the wealth created (or destroyed) and distributed through the results of labor and capital in transforming external goods and services. Critical accounting contributed with two insights: that accounting is not a neutral activity, and that accounting practices are shaped by and can, in turn, can shape social reality. Social accounting, especially the subfield of integrated social accounting, has provided a significant precedent for the EVAS by broadening the range of items included in accounting statements to take into account externalities. Finally, the concept of sustainability provided the conceptual and normative framework that guided the selection of variables included in the EVAS. In the first chapter of this thesis work, we explain the concept of sustainability and explain the necessity, purpose, and interests of environmental accounting. Among sustainable development goals, we investigate the statistical status of environmental plans in the Republic of Turkey. In the second chapter, after a brief look at the concept of green buildings and their history, we explore the economic and financial benefits of efficiency in energy and water usage, increasing quality of life and emission reduction. Certification and international standards related to a green building have been introduced. Regulations concerning the certification of sustainable green buildings in Turkey since December 2014 and their application procedure are described, while the various types of the most preferred certification in Turkey are explained. One example of a green building in the United States is given in some details related to the structure and the applied method for saving energy and water and the types of materials used in construction are mentioned. In the third chapter, the data and statistics required for green buildings accounting, acquired from official institutions and government agencies of the Republic of Turkey, are used for environmental accounting related to green building. In this direction, we estimate the possible savings of green buildings and calculate the 25-year value on a square meter basis for the unit area. Thus, we convert the consumption values in different units as a single unit value. In the fourth chapter, we propose a method for the application in green buildings by defining the concepts of value-added and expanded value-added. For this purpose, using cost calculations obtained in the third chapter, we implement green building accounting for residential and office facilities in Turkey. For this purpose, two different types of green building samples were processed. At the same time, to see the benefit and cost on a large scale, in the urban transformation project of the country, assuming the construction of green buildings at all, we calculate the possible achievable savings for the whole country in the long run. As a result, in this study, we inspect the financial aspects of green buildings' benefits and show that these benefits are higher than the additional construction costs based on green standards, which may be beneficial and efficient for different stakeholders. Consequently, an accounting method that can be used for construction companies and government institutions is presented through a few examples. Using this method, the green buildings market will acquire a tool for the preparation of more accurate financial statements, helping them with enhanced marketing power and increased competitiveness.