Hibrit yaklaşımlı yeni bir steganografi yönteminin geliştirilmesi
The development of a new hybrid approached steganography method
- Tez No: 546511
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN SONDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Verinin gizlenmesi farklı ortamlar üzerinde sıklıkla yapılmakta ve bu alanda ki uygulamalar oldukça ilgi görmektedir. Sayısallaşan dünyada veri aktarım hızları, iletişim yöntemlerinin çeşitlenmesi ile bilgi gizleme çalışmalarının önemini artırmaktadır. Gizli bilginin üçüncü şahıslar tarafından algılanmaması, istenen kişilerin veriyi ortaya çıkarması bu çalışmalardaki temel amaçtır. Gizlenen veri kapasitesinin artırılması, örtü verideki değişimi azaltmak ve tespitini zorlaştırmak steganografi uygulamalarındaki hedeflerdir. Steganografik alanında geliştirilen uygulamalar ve güncel araştırmalar taranmıştır. Literatür bulguları temel alınarak yeni bir veri gizleme yöntemi önerilmiştir. Sayısal görüntülerdeki piksellerin parlaklık değerine göre dağılımını histogram grafiği göstermektedir. Önerilen yöntem, histogram grafiğini saklama yapılacak piksel değerlerinin tespitinde kullanmaktadır. Veri üzerindeki değişimi minimize ederek histogram değerlerinin korunması sağlanmıştır. Bu çalışmanın amacı, geliştirilen hibrit yaklaşımlı yeni bir veri gizleme yönteminin uygulama ortamında hazırlanarak diğer farklı üç veri gizleme yöntemi ile karşılaştırmalı başarım değerlendirilmesinin yapılmasıdır. Önerilen yöntemin PSNR, MSE ve bozulan piksel değerlerinin diğer yöntemlerden daha başarılı sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The concealment of the data is frequently performed on different environments and the applications in this area are very popular. Data transfer rates in the digitized world is increasing the importance of information hiding work with the diversification of communication methods. The main purpose of these studies is that the confidential information is not perceived by third parties and the requested persons reveal the data. Increasing the hidden data capacity, reducing the change in cover data and making the detection difficult are the targets in steganography applications. The applications which were developed in the field of stegonografik and current researches were scanned. The distribution of the pixels in digital images according to the brightness value shows the histogram graph. The proposed method uses the histogram graph to determine the pixel values to be stored. The histogram values are preserved by minimizing the change on the data. The aim of this study is to prepare a new data hiding method with a hybrid approach in the application environment and to make a comparative performance evaluation of it with the other three different data hiding methods. PSNR, MSE and deteriorated pixel values of the proposed method were found to be more successful than other methods.