Konikal horn antenler
  1. Tez No: 5548
  2. Yazar: SALİH CÜCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. ERGUN BAYRAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ABSTRACT Bu çalışmada; Mükemmel iletken cidarlı konikal horn antenden ışıyan TEox moduna ait elektrik ve mağnetik alan ifadeleri elde edilmiş, ışıma diyagramı bilgisayar yardımıyla çizdirilerek bu diyagramların frekans ve hor nun geometrik boyutlarına göre değiştiği görülmüştür. Yivli konikal horn antenlerde ise hibrid modların meydana geldiği ve yine bu hornların da aynı yöntemle analiz edilebileceği gösterilmiştir. Konikal horn antenden uyarılma biçimlerine göre ışıyan elektrik ve mağnetik alanların, istenen ışıma diyagramını verebilmesi için bu anten lerirı gerçekleştirilmesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, for TEox mode radiating conical horn antenna with exactly conductor surface electrical and magnetical field express ious have been found. Radiation diagram could have been by a computer and according to frequency and dimensions of horn these doagrams have been varied. In corrugated conical antennas hybrid modes have appeared and it has been understood that these horns could be analysed by this method. With respect to exitation conditions from conical antennas for radiating electrical and magnetical fields with suitable radiation diagrams this antennas have been realized.