Yerleşim birimlerine yakın patlatma kaynaklı titreşimlerin insanlar üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of blast induced vibration close to settlements on human beings
  1. Tez No: 546521
  2. Yazar: TUĞÇE ÖNGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRCAN KONAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Günümüzde, birçok maden ocağı ve patlatma ile yapılan kazı çalışmaları şehir sınırları içerisinde veya yerleşim bölgelerine yakın konumdadır. Patlatma faaliyetleri sonucu oluşan yer sarsıntısı, gürültü vb. olumsuzluklar patlatma yapılan bölgelere yakın yerlerde yaşayan insanlar tarafından hissedilebilir. Böyle bir durumda da, bir takım şikayetler meydana gelebilmektedir. Yerleşim yerlerine yakın bölgelerde gerçekleştirilen patlatmalarda oluşan parçaçık hızları, konuyla ilgili yönetmeliklerde yapılar için izin verilen titreşim sınır değerlerinin altında olsa bile, bu bölgelerde yaşayan insanlar bu titreşim hızlarından rahatsız olabilirler. Patlatmanın neden olduğu titreşim sorunları iyi bilinmesine rağmen, patlatma titreşimlerine karşı insan tepkisinin daha fazla araştırılmaya ve incelenmeye ihtiyacı vardır. Bu çalışmanın ana amacı, patlatma kaynaklı titreşimlerin insanlar üzerindeki etkilerini tespit etmektir. Araştırmada öncelikle, titreşim algı seviyesi ve patlatma titreşimindeki rahatsızlık seviyelerinin ortaya konulması amacıyla ankete dayalı saha çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, iki farklı alanda patlatma operasyonları takip edilmiş, patlatma alanlarında patlama kaynaklı titreşimler kaydedilirken, gönüllü katılımcılar titreşime maruz kalma ve algılama ile ilgili anket çalışmasına katılmıştır. Titreşimi sınıflandırmak ve rahatsızlık seviyesini belirlemek için 4'lü Likert ölçeğine göre sorular hazırlanmıştır. Ayrıca, cinsiyetin rahatsızlık seviyelerini nasıl etkilediği de incelenmiştir. Takip edilen patlatmalardan 228 adet anket elde edilmiş, katılımcıların cevapları bir istatistik yazılımı olan SPSS programı kullanılarak farklı analiz yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Araştırmanın ikinci aşamasında, patlama kaynaklı titreşimlerin insan vücudu üzerindeki etkilerini anlamak için laboratuar ortamında simülasyon çalışması yapılmıştır. Bu simülasyon ile psikolojik etkilerin yanı sıra insan vücudu üzerindeki fiziksel etkilerin incelenmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Several mines and excavation work with blasting are within city limits or close to settled areas. Blasting activities are felt by people living in proximity to them. In such a case, several complaints are inevitable. People living in these areas can be made uncomfortable by the blast vibrations and air blasts, even if particle velocities are within the vibration permissible levels for structures according to regulations. Even though, the blast induced vibrations problems are well known, there is a need to further investigate and study the human perception to induced blast vibrations. The main aim of this study was to determine the effects of blasting on human. Firstly, it was investigated the perception level and the discomfort levels of blast vibration. Also, it was investigated how gender affects the level of being uncomfortable with blast-induced vibration. For this purpose, blasting operations were followed in two different areas. Volunteers taken to the blast areas were surveyed about the vibrations exposure and perception, while blast-induced vibrations were being recorded. The questions were prepared according to 4-Point Likert scale in order to classify the vibration and to determine the discomfort level. 228 surveys were obtained from the blast events. Participants' answers were evaluated by statistical analysis methods using SPSS software. The second study is to understand the effects of blast induced vibrations on the human body and simulate such behavior in a laboratory environment. As a result, the lab simulation allowed the investigator to study their severe physical impact on the human body.