Poliüretan köpük atıklarının glikoliz ile kimyasal geri dönüşümünün incelenmesi
Polyurethane foam wastes with glycolism chemical investigation of recycling
  1. Tez No: 546520
  2. Yazar: METİN DİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada polyolün, esnek poliüretan köpüklerden kimyasal geri kazanımı için glikoliz yönteminde farklı oranlarda kalay oktoat, Ca-zeolit, Na-zeolit ve titanyum (IV) bütoksit katalizörlerinin etkisi incelenmiştir. Tepkimede çözücü olarak dietilen glikol (DEG) kullanılmıştır. Polyol dönüşümü tepkimesi, çözücü içinde esnek PU köpüğün katalizör varlığında, 200°C'de ve azot atmosferi altında üç saat tutulması işlemi ile gerçekleştirilmiştir. Katalizörler tepkimede 0.3, 0.6 ve 1.2 oranlarında kullanılmıştır. İşlem süresince 30 dakikada bir örnek alınarak, Fourier Transform Infrared Spektroskopisi (FT-IR) ile üretan bağ bandı yüksekliğinin azalması takip edilmiştir. Geri dönüşüm sonunda elde edilen örnekler için jel geçirgenliği kromatografisi (GPC) ile dönüşüm değerleri belirlenmiştir. Daha sonra, elde edilen polyollerden poliüretan sünger üretimi gerçekleştirilmiştir. Üretilen süngerlere yoğunluk, kopma dayanımı, kopmada uzama ve yırtılma testleri yapılmıştır. Ayrıca süngerlerin TGA ile ısıl bozunma davranışları da incelenmiştir. Sonuç olarak, en yüksek dönüşüm değeri Na-zeolit kullanıldığında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of different ratios of stannous octoate, Ca-zeolite, Na-zeolite and titanium (IV) butoxide catalysts in the glycolysis reaction for the chemical recovery of polyol from flexible polyurethane foams was investigated. Diethyl glycol (DEG) was used as the solvent in the reaction. The polyol conversion reaction was carried out in the presence of a flexible PU foam in the solvent with the catalyst for three hours at 200°C and under a nitrogen atmosphere. The catalysts were used in the reaction at ratios of 0.3, 0.6 and 1.2. The decrease in urethane bonding band intensity was followed by Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FT-IR) as a model for 30 minutes. The conversion values of the samples obtained at the end of recycling were determined by gel permeation chromatography (GPC). Then, polyurethane foam was produced from the obtained polyols. Density, breaking strength, elongation at break and tear tests were performed on the produced sponges. In addition, thermal degradation behaviors of foams with TGA were also investigated. As a result, the highest conversion value was obtained when using Na-zeolite.