Taklit ve şiddet
Imitation and violence
- Tez No: 546553
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Philosophy, Political Science, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 403
Özet
Bu çalışmada belirli bir karşılıklılık ilişkisi olarak toplumsal olanın şiddet olgusu ile ilişkisini, şiddetin toplumsal edimler içerisinde konumunu, ifade ettiği mekanizmaları ve toplumsal bir sorun olarak şiddetin eleştirisinin zemin bulabileceği kavramsal hattı ortaya çıkarmayı amaçlıyoruz. Bu amaçla ilk olarak bireyler arasındaki karşılıklı eylemlerin uyumuna dayanan edimsel bir düzlem olarak toplumsal olanın kavramsal öğelerini belirlemek üzere Gabriel Tarde'ın düşüncelerinden faydalanarak, toplumsal ilişkilerin topografyası adını verdiğimiz analiz düzeyinde toplumsal edimleri kuşatan temel kavramsal kesişimleri tespit ediyoruz. İkinci bölümde toplumsal edimlerin şiddet ile ilişkini çözümlemek üzere ihtiyaç duyduğumuz ve şiddet olgusunu kuşatan özgül kavramları tespit ederek, toplumsal olan ile şiddet olgusunun ayrı biçimlerde işlettiği karşılıklılık mekanizmalarının farklarına ve ortaklıklarına ulaşıyoruz. Son bölümde ise farklı disiplinlerden gelen, fakat bu çalışmada tespit ettiğimiz toplumsal edimler ile şiddet olgusunun kavramsal düzeyi ile benzer hatları paylaşan ve şiddet olgusunu bir biçimde çalışmalarının odağına almış, Pierre Clastrés, René Girard, Carl Schmitt, Walter Benjamin, Jacques Derrida, George Bataille ve Jean Baudrillard gibi düşünürlerin şiddet analizlerini topografik düzlemimizin kavramları altında inceleyerek, toplumsal olan ile şiddet olgusu arasındaki karşılıklılık ilişkisinin özgül bağıntısına dair bir sonuca varıyoruz.
Özet (Çeviri)
In this study, we aim to reveal the relationship of the social with the phenomenon of violence as a reciprocal relationship, the position of violence in social acts, the mechanisms it expresses and the conceptual line where criticism of violence can be found as a social issue. For this purpose, we first utilize Gabriel Tarde's thoughts to determine the conceptual elements of the social as an actual plane based on the consistency of reciprocal actions between individuals and identify the fundamental conceptual intersections surrounding the social deeds at the level of the analysis we call topography of social relations. In the second part, to analyze the relationship of social deeds with violence, we reach to the differences and associations of the reciprocity mechanisms that the phenomenon of the social and violence operates in different forms by determining the specific concepts we need, which surround the phenomenon of violence. In the last part, we come to a conclusion about the specific relationship between the social and the phenomenon of violence by examining the violence analysis of thinkers such as Pierre Clastrés, René Girard, Carl Schmitt, Walter Benjamin, Jacques Derrida, George Bataille and Jean Baudrillard, who came from different disciplines but shared similar lines with the conceptual level of the phenomenon of violence and focused to the phenomenon of violence in their studies in a sort of way, under the concepts of our topographic plane.