Kick boks sporuna yönelmede akran zorbalığı ve şiddet eğilimi etkilerinin incelenmesi
Investigation of the Effects of Bullying and Violence Tendency on Orientation to Kickboxing Sport
- Tez No: 881660
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ NAMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kick Boks Sporuna Yönelmede Zorbalık ve Şiddet Eğilimi Etkilerinin İncelenmesi Amaç: Bu çalışmanın amacı; öğrencilerin kick boks sporuna yönelmelerinde zorbalıkların, aile ve çevrelerindeki şiddet olaylarının anlamlı bir etkisi olup olmadığının belirlenmesidir. Yöntem: Araştırmanın yöntemi; deneysel olmayan nicel araştırma yöntemi ile tasarlanmış ve genel tarama modellerinden ilişkisel tarama kullanılmıştır. Araştırmaya 13-18 yaş aralığında lisanlı kick boks sporu yapan 138'i erkek ve 147'si kadın olmak üzere toplam 285 katılımcı dahil edilmiştir. Araştırmaya katılan bireyler Türkiye'nin farklı bölge ve illerinde kick boks kurslarına ve kulüplerine giden çocuklar arasından seçilmiştir. Katılımcılardan veri toplamak için“Kişisel Bilgi Formu”,“Akran Zorbalığı Ölçeği”ve“Şiddet Eğilim Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 26.0 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Effects of Bullying and Violence Tendency on Orientation to Kickboxing Sport Aim: The aim of this study is to determine whether bullying, violence in the family and environment have a significant effect on students' orientation towards kickboxing. Methods: In this study, the relational screening design, one of the general screening models of quantitative research methods, was used. A total of 285 participants, 138 males and 147 females, who were licensed kickboxers between the ages of 13-18, were included in the study. The individuals participating in the study were selected among children attending kickboxing courses and clubs in different regions and provinces of Turkey.“Personal Information Form”,“Peer Bullying Scale”and“Violence Tendency Scale”were used to collect data from the participants. SPSS 26.0 package programme was used to analyse the data obtained.