Gastroözofageal reflü hastalığı taklit edilmiş ortamda paslanmaz çelik ve seramik braketlerde korozyon
Gastroözofageal reflü hastaliği takli̇t edi̇lmi̇ş ortamda paslanmaz çeli̇k ve serami̇k braketlerde korozyon
  1. Tez No: 907618
  2. Yazar: DİLARA GÜLHAN UMURCA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER GÜLYURT, PROF. DR. İSMAİL TUNCER DEĞİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Ortodontik braketler tedavi sürecinin önemli bir parçası olarak tedavinin başarısını belirlemekte etkendirler. Braketlerde oluşan korozyon hastanın tedavi sürecinin olumsuz olarak etkilenmesine yol açabilmektedir. Korozyon oluşumunun en önemli etkenlerinden birini ağız içindeki kimyasal ortam belirlemektedir. Gastroözofageal reflü hastalığı ağız içindeki kimyasal ortamı değiştirici nitelikte bir hastalıktır. Bu araştırmanın amacı gastroözofageal reflü hastalığı taklit edilmiş ortamda paslanmaz çelik, seramik ve kapaklı braketlerin korozyonlarının incelenmesidir. Araştırma, 66 metal braket, 66 seramik braket ve 66 kapaklı braket olmak üzere toplam 198 braket ile gerçekleştirilmiştir. Gastroözofageal reflü hastalığı orta seviyede mide yetersizliği formu için pH 3,0 ve şiddetli seviyede mide yetersizliği formu için pH 1,5 değerlerinde gastrik solüsyonlar ve kontrol gurubu olarak yapay saliva kullanılmıştır. Araştırmada ölçümler 30 dakika, 24 saat ve 1 ay sürelerinde yapılmıştır.Çalışmada braketlerin metal iyon salınımlarının ölçülmesi amacıyla ICP-MS (İndüktif eşleşmiş plazma-kütle spektrometresi) cihazı, braketlerin yüzey pürüzlülüğünün ölçülmesi amacıyla optik profilometre, braketlerin yüzeylerinin incelenmesi amacıyla tarayıcı elektron mikroskobu (SEM) kullanılmıştır.Yapılan çalışma sonucunda, nikel ve krom iyon salınımının yoğun olarak ilk 24 saat içinde gerçekleştiği, 1 ay sonunda ise nikel ve krom iyon salınımının azaldığı, nikel ve krom iyon salınımının yoğun olarak kapaklı braketlerde gerçekleştiği, nikel ve krom iyon salınımının yoğun olarak pH 1,5 ve pH 3,0 değerinde gerçekleştiği, pH 7,0 değerinde ise daha az iyon salınımı gerçekleştiği belirlenmiştir. Çalışma sonucunda yüzey pürüzlülüğü için elde edilen sonuçlara göre; yüzey pürüzlülüğünün ilk 24 saat içinde daha fazla olduğu, 1 ay sonunda azaldığı, yüzey pürüzlülüğünün metal braketlerde en fazla olduğu, seramik braketlerde ise en az olduğu, metal ve kapaklı braketlerde en fazla yüzey pürüzlülüğünün pH 1,5 değerinde gerçekleştiği, seramik braketlerde ise en fazla yüzey pürüzlülüğünün pH 3,0 değerinde gerçekleştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Orthodontic brackets are an important part of the treatment process and are effective in determining the success of the treatment. Corrosion on the brackets may negatively affect the patient's treatment process. One of the most important factors in corrosion is the chemical environment in the mouth. Gastroesophageal reflux disease is a disease that changes the chemical environment in the mouth. The aim of this research is to examine the corrosion of stainless steel, ceramic and self-ligating brackets in an environment simulating gastroesophageal reflux disease.The research was carried out with a total of 198 brackets, including 66 metal brackets, 66 ceramic brackets and 66 self-ligating brackets. Gastric solutions at pH 3.0 for the moderate form of gastric regurgitation and pH 1.5 for the severe form of gastric regurgitation of gastroesophageal reflux disease and artificial saliva were used as the control group. In the research, measurements were made for 30 minutes, 24 hours and 1 month. In the study, ICP-MS (Inductively coupled plasma-mass spectrometry) device was used to measure metal ion releases of the brackets, optical profilometer was used to measure the surface roughness of the brackets, and scanning electron microscope (SEM) was used to examine the surfaces of the brackets.As a result of the study, it was found that nickel and chromium ion release occurred intensely in the first 24 hours, that nickel and chromium ion release decreased at the end of 1 month, that nickel and chromium ion release occurred intensely in the self-ligating brackets, that nickel and chromium ion release occurred intensely at pH 1.5 and pH 3,0, less ion release occurred at pH 7.0. According to the results obtained for surface roughness as a result of the study; surface roughness was higher in the first 24 hours, decreased after 1 month, surface roughness was highest in metal brackets and lowest in ceramic brackets, the highest surface roughness in metal and self-ligating brackets occurred at pH 1.5, in ceramic brackets, the highest surface roughness occurs at pH 3.0.