Dönüştürücü liderlik anlayışı ile örgütsel sinizm ve örgütsel özdeşleşme ilişkisi: Bir araştırma
The relationship between convertor leadership and organizational synthesis and organizational improvement: A research
  1. Tez No: 546555
  2. Yazar: MUSA ALAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN KAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Değişimlerle ifade edilen ve nitelendirilen günümüz, değişim odaklı bir liderlik anlayışı olan dönüştürücü liderlik anlayışıyla gerçekleştirilebilir. Başarılı olmak için işletmeleri ve yöneticileri ilgilendiren diğer bir konu ise örgütsel sinizmdir. Örgütsel sinizm işletmeler için başarısızlığa neden olan bir kavramı ifade etmektedir. İşletmeleriyle ilgili çalışanların olumsuz düşüncelerini ifade eden bu kavram, yöneticiler tarafından ortadan kaldırılması ve olumlu bir duruma çevrilmesi gereken hususlardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Örgütsel özdeşleşme ise başarılı olma yolunda işletmelerin çalışanlarda bir takım olumlu faaliyetlerin yapıldığını göstermekte ve çalışanlar işletmenin bir parçası olarak kendilerini ifade etmektedirler. Bu araştırmanın amacı; dönüştürücü liderlik anlayışının örgütsel sinizm ve örgütsel özdeşleşmeyle ilişkisini ortaya koymaktır. Ayrıca çalışmada demografik değişkenler açısından farklılıkların bulunup bulunmadığını belirlemek de araştırmanın amaçları arasındadır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde liderliğin tanımı, liderlik yaklaşımları, dönüştürücü liderlik, dönüştürücü liderliğin özellikleri, dönüştürücü liderliğin boyutları ve dönüştürücü liderlik konusunda literatürde yer alan çalışmalara yer verilmiştir. İkinci bölümde sinizm kavramı, örgütsel sinizm kavramı, örgütsel sinizmin boyutları, örgütsel sinizmin türleri ve örgütsel sinizm konusunda literatürde yer alan çalışmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde örgütsel özdeşleşmenin dayandığı temel teoriler, örgütsel özdeşleşme tanımı, örgütsel özdeşleşmenin önemi, örgütsel özdeşleşmenin boyutları, örgütsel özdeşleşmenin belirleyicileri, örgütsel özdeşleşmenin sonuçları ve örgütsel özdeşleşme konusunda literatürde yar alan çalışmalara yer verilmiştir. Dördüncü bölümde dönüştürücü liderlik anlayışının örgütsel sinizm ve örgütsel özdeşleşmeyle ilişkisi ve demografik değişkenler açısından farklılıkların bulunup bulunmadığını belirlenmesi amacıyla ampirik bir araştırma yapılmış, bu araştırmayla ilgili bulgulara ve yorumlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present day, expressed and described by changes, can be realized with the understanding of transformative leadership, which is a change-oriented leadership approach. Another issue that concerns businesses and managers to succeed is organizational cynicism. Organizational cynicism refers to a concept that causes failure for businesses. This concept, which expresses the negative thoughts of employees about their businesses, is one of the issues that should be eliminated by the managers and turned into a positive situation. Organizational identification shows that there are some positive activities for the employees in terms of being successful and the employees express themselves as a part of the enterprise. The aim of this research is; The aim of this study is to reveal the relationship between transformative leadership and organizational cynicism and organizational identification. In addition, demographic variables determine whether differences are present. The study consists of four parts. In the first part, the studies on the definition of leadership, leadership approaches, transformative leadership, characteristics of transformative leadership, dimensions of transformative leadership and transformative leadership are included in the literature. In the second chapter, the concept of cynicism, the concept of organizational cynicism, the dimensions of organizational cynicism, the types of organizational cynicism and organizational cynicism are included in the literature. In the third chapter, the basic theories on which organizational identification is based, the definition of organizational identification, the importance of organizational identification, the dimensions of organizational identification, the determinants of organizational identification, the results of organizational identification and organizational identification are included in the literature. In the fourth chapter, an empirical research has been conducted in order to determine whether there is any difference in terms of demographic variables and organizational cynicism with organizational cynicism and organizational identification, and the findings and comments related to this research are included.