Kuşaklar arası bağlanma stillerinin algılanan evlilik çatışması ve duygusal güvenlik açısından değerlendirilmesi
Intergenerational attachment styles in terms of perceived marital conflict and emotional security
- Tez No: 546557
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA ERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın iki amacı vardır. İlk amacı genç yetişkinlerin algılanan evlilik çatışmasının, duygusal güvenlik hipotezini ve anne-babaya bağlanma stilleri ile ilişkisini belirlemektir. İkinci amacı ise, genç yetişkinlerin bağlanma puanlarının, anne- babaya bağlanma puanları ve ebeveynlerin kendi anne-babalarına bağlanma puanları arasında ilişkinin düzeyini açıklamaktır. Bu araştırmanın katılımcılarını İstanbul Maltepe Üniversitesi'nde farklı fakültelerdeki çeşitli sosyoekonomik gruptan oluşan 18 ila 26 yaş aralığında (168'i kadın, 33'ü ise erkek) öğrenci ve öğrencilerin ebeveynleri (201 anne- 201 baba) oluşturmaktadır. Genç yetişkin katılımcılara sırasıyla Demografik Bilgi Formu; Anne-Baba Çatışmasını Algılama Ölçeği, Duygusal Güvenlik Ölçeği, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri II, ve Ana-Babaya Bağlanma Ölçeği verilmiştir. Genç yetişkinlerin ebeveynlerine sırasıyla Demografik Bilgi Formu ve Ana-Babaya Bağlanma Ölçeği verilmiştir. Çalışmanın bulguları algılanan evlilik çatışmasının ebeveyne bağlanma ve duygusal güvenlik alt boyutları ile ilişkili olduğunu göstermektir. Genç yetişkinlerin kaygı bağlanma boyutunun ebeveynlerine bağlanma ve ebeveynlerinin kendi ebeveynlerine bağlanma puanları bakımından anlamlı düzeyde açıklandığı görülmüştür. Bulgular ilgili literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research had two purposes. The first aim was to determine the relationship between perceived marital conflict of young adults, emotional security and attachment patterns to parents. The second aim was to explain the relationship between attachment patterns of young adults, attachment patterns to their parents and the relationship between their parents' attachment patterns to their parents. The participants of this study consisted of the students who are studying in Maltepe University between 18 and 26 years of age (168 females, 33 males) and the parents of students (n=201 mothers n=201 fathers). Young adult participants were given Demographic Information Form, Perceived Marital Conflict Scale, Emotional Security Scale, Experiences in Close Relationships Inventory II, and Parental Bonding Scale respectively. The parents of young adults were given Demographic Information Form and Parental Bonding Scale respectively. The findings of the study showed that the perceived marital conflict correlated to the parental attachment patterns and emotional security. It was observed that attachment anxiety scores of the young adults was significantly explained in terms of their parents 'attachment to their parents and their parents' attachment scores. The findings were discussed in the light of the literature.