Üniversite öğrencilerinin utanç ve suçluluk duygularına yatkınlıkları ile sosyal anksiyete arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between social anxiety and shame/guilt of university students
  1. Tez No: 546566
  2. Yazar: MUHAMMED SALİH KILINÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR BARUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinin utanç ve suçluluk duygularına yatkınlıkları ile sosyal anksiyete arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Yapılan literatür taramaları ve analizleri sonucunda araştırmanın psikoloji alanına akademik katkı sunması beklenmektedir. Gelişim psikolojisi kuramcılarına göre utanç ve suçluluk duyguları erken çocukluk dönemi ile ilişkilidir. Araştırmada literatür taraması için çocukluk dönemi merkez alınmıştır. Genellenmek istenen evrenin içerisinden planlanmış rastlantısallık ile seçilen 317 üniversite öğrencisi çalışma grubunu oluşturmaktadır. Örneklemi oluşturan İstanbul ili Maltepe ilçesinde bulunan T.C. Maltepe Üniversitesinde öğrenim gören öğrencilere dersleri sırasında ulaşılarak ölçekler uygulanmıştır. 18-25 yaş arası üniversite öğrencilerinin oluşturduğu çalışma grubuna kişisel form, sosyal anksiyete ve suçluluk-utanç ölçekleri uygulanmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin 164'ü kadın, 153'ü erkektir. Araştırmada analiz ve testler %95 güven aralığı ve %,05 hata payı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın veri toplama süresi Mart 2018-Nisan 2018 tarihleri arasındadır. Elde edilen veriler Spss 20 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan kadın ve erkek gruplar arasında sosyal anksiyete ölçeği puanı ortalamalar açısından (Kadın X=55, erkek X=54) P>.05 düzeyinde anlamlı bir fark saptanamamıştır. Araştırmaya katılan kadın ve erkek gruplar arasında suçluluk ve utanç ölçeği puanı ortalamalar açısından (kadın X=66, erkek X=64) P.05 düzeyinde (P= 0.262) anlamlı farklılık bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine“the relationship between university students' susceptibility to shame and guilt and social anxiety”. As a result of the literature reviews and analyzes made, it is expected to provide academic contribution in the field of research psychology. According to development psychology theorists, shame and guilt feelings are associated with early childhood. Childhood was the center for literature search in the research. 317 university students selected with randomness planned within the desired universe constitute the study group. T.C., which is located in the province of Maltepe in Istanbul province. Maltepe University students were reached during the lessons and scales were applied. The university students who constituted the study group of this study were selected with planned randomness. Sociodemographic information, social anxiety scale and guilt-shame scale were applied to the study group formed by university students between the ages of 18-25. 164 of the students who participated in the survey were female, 153 were male. Analyzes and tests in the study were analyzed with a 95% confidence interval and a 5% error margin. The survey data collection period is between March-2018 and April-2018. The obtained data were analyzed using the Spss 20 packet program. There was no significant difference between the groups of female and male participants in terms of social anxiety scores (female X = 55, male X = 54) at P> .05 level. There was a significant difference between the male and female groups in terms of the scores of the guilt and shame scale (female X = 66, male X = 64) at the level of P .05 (P = 0.262).