Karabük Üniversitesi öğrencilerinde çocukluk çağı travmalarının suçluluk-utanç duyguları ve benlik saygısı ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between childhood trauma and guilt-shame feelings and self-esteem in karabük university students
  1. Tez No: 561192
  2. Yazar: AYLİN AYTAÇ ALP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLGÜN DURAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Çocukluk çağındaki travmalar sonrasında oluşabilecek duygusal, sosyal ve psikolojik problemler, suçluluk-utanç duygularıyla ilişkili olarak benlik saygısı etkilenebilmektedir. Çalışmada, üniversite öğrencilerinin çocukluk çağında yaşadıkları travmaların suçluluk-utanç duyguları ve benlik saygısı ile ilişkili olup olmadığının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma 2017-2018 öğretim yılında Karabük Üniversitesi Demir Çelik Kampüsü'nde okuyan lisans birinci öğretim öğrencileri arasında yapıldı. Örneklemi, 400 ( %52 erkek, %48 kadın) genç yetişkin öğrenci oluşturmuştur. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan Demografik Bilgi Formu ile daha önce geçerlilik ve güvenirlikleri yapılmış olan Çocukluk Çağı Travması Ölçeği, Suçluluk-Utanç Ölçeği ve Coopersmith Benlik Saygısı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Veriler Mann Whitney-U testi ve Kruskal Wallis varyans analizi ile değerlendirilmiştir. BULGULAR: Öğrencilerin Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği'nin puan ortalaması 66.83, Suçluluk alt boyutunun ortalaması 28.42 iken Utanç'ın puan ortalaması 28.30'dur. Coopersmith Benlik Saygısı Ölçeği puan ortalaması ise 75.98'dir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objectives: Children who are associated with the default guilt-shame feelings can also be affected by self-esteem among emotional, social and psychological problems that may occur after childhood traumas. In this study, it was aimed to determine the relationship between childhood traumas of university students with guilt-shame feelings and self-esteem. Material and Method: The study was conducted in 2017-2018 academic year between the first undergraduate students of Karabük University Demir Çelik campus. The sample consisted of 400 young adult students. The data were collected using the demographic data form prepared by the researcher and the childhood trauma scale, guilt and shame scale, and the Coopermith self-esteem scale. Data were analyzed by Mann Whitney-U test and Kruskal Wallis variance analysis. Results: Cronbach alpha values were used to investigate the reliability of the scales. Students childhood trauma scale average score of 66.83, while guilt and shame sub scale of the size of the average the average score of 28.30 , 28.42 of the time.