Capparis ovata'dan izole edilen, yeni ve doğal bir bileşik olan 1H-indol- 2-hidroksi, 3-karboksilik asit'in anti-kanser özelliklerinin araştırılması
Investigation of the anticancer properties of 1H-indole-2-hydroxy, 3-carboxylic acid as a novel and natural compound isolated from Capparis ovata
  1. Tez No: 546586
  2. Yazar: HATİCE ORUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAATTİN ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kemoterapi ve radyasyon terapisi gibi geleneksel tedavilere ek olarak tamamlayıcı tedaviler de tüm dünyada kanser hastalarında sıklıkla kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, moleküler düzeyde yaygın olarak kullanılan geleneksel terapötik tıbbi bitki Capparis ovata 'nın yeni bir fitokimyasal bileşeninin anti karsinojenik ve tümör baskılayıcı etkisini araştırmaktır. 1H-indol-2-Hidroksi, 3-Karboksilik Asit (I2H3K) 'nin Capparis ovata'dan izole edilen yeni ve doğal bir bileşik olarak etkisi LNCaP ve Caco-2 hücre hattı üzerinde araştırıldı. I2H3K'nin, kanser başlangıcının ve gelişimi ile birlikte tümör baskılanması, hücre ölümü ve proliferasyonu ile ilgili seçilmiş genlerin ekspresyonu üzerindeki etkileri araştırıldı. Farklı hücresel yolaklara bağlı 17 genin mRNA ekspresyon seviyelerinde EC25 ve EC50 dozlarında I2H3K'nin etkisi belirlendi. I2H3C tedavisinin, hücrelerdeki üç farklı hücresel yoldaki ekspresyonlarını önemli ölçüde değiştirdiği bulundu. Tümör bastırma için önemli olan nükleer reseptörlerin mRNA seviyeleri, I2H3K ile önemli ölçüde artmıştır. Ek olarak, hücre döngüsünü destekleyen genler, apoptoz ile ilişkili genlerdeki önemli artışlarla birlikte ciddi şekilde azaldı. Kontrol bileşiği olan Taxol anti kanser ilacına göre seçilen dozların daha anlamlı artış ve azalış gösterdiği gözlendi. Bu bağlamda Capparis ovata bitkisinden izole ettiğimiz İ2H3K bileşiğinin anti kanserojenik ve antiapoptotik etki gösteriyor olması oldukça muhtemeldir.
Özet (Çeviri)
In addition to traditional treatments such as chemotherapy and radiation therapy, complementary therapies are often used in cancer patients all over the world. The aim of this study was to investigate the anti-carcinogenic and tumor suppressive effect of a new phytochemical component of the traditional therapeutic medicinal plant Capparis ovata which is widely used at molecular level. The effect of 1H-Indol-2-hydroxy, 3-carboxylic acid (I2H3C) on the LNCAP and Caco-2 cell line as a new and natural compound isolated from Capparis OVA was investigated. The effects of i2h3k on the expression of selected genes related to tumor suppression, cell death and proliferation together with the development of cancer onset were investigated. The effect of EC25 and EC50 I2H3C on mRNA expression levels of 17 genes related to different cellular pathways were determined. It was found that I2H3C treatment significantly altered the expression of cells in three different cellular pathways. mRNA levels of nuclear receptors, which are important for tumor suppression, have increased significantly with I2H3C. In addition, genes that support the cell cycle have significantly decreased with significant increases in genes associated with apoptosis. According to the control compound Taxol anti-cancer drug, the selected doses showed a significant increase and decrease. In this context, it is very likely that the I2H3C compound isolated from the Capparis ovata plant has an anti-carcinogenic and antiapoptic effect.