Siyah alaca ve esmer sığır ırklarında PCR-RFLP yöntemi ile belirlenen myostatin, calpastatin ve miyojenik faktör 5 genleri ile besi performansı arasındaki ilişkilerin belirlenmesi
Determination of the realationship between fattening performance and calpastatin, myostatin and myogenic factor 5 genes by PCR-RFLP method in holstein and brown swiss cattle
  1. Tez No: 546587
  2. Yazar: MARWAN FADHIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ZÜLKADİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Ziraat, Genetics, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada Siyah Alaca ve Esmer sığırlarda, Myf5, CAST ve MSTN genleri ile besi performansı arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Çalışmada 228 (103 Siyah Alaca ve 125 Esmer) sığır hayvan materyali kullanılmıştır. Siyah Alaca sığırların Myf5, CAST ve MSTN genleri açısında allel frekansları sırasıyla A: 0.30, B: 0.70; A: 0.43, G: 0.56; A: 0.97, B:0.03 olarak tespit edilmiştir. Esmer sığırlarda aynı sırayla A: 0.36, B: 0.64; A: 0.65, G: 0.34; A: 0.88, B:0.12 olarak bulunmuştur. İncelenen iki sığır ırkının da Myf5, CAST ve MSTN genleri yönünden Hardy-Weinberg dengesinde olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, CART analizine göre Myf5, CAST ve MSTN genlerinin besi performansı özellikleri üzerindeki etkisinin önemli olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationships between Myf5, CAST and MSTN genes and fattening performance traits were investigated. In this study, 228 (103 Holstein and 125 Brown) cattle were used as animal material. The allele frequencies of Holstein cattle in terms of Myf5, CAST and MSTN genes were A: 0.30, B: 0.70; A: 0.43, G: 0.56; A: 0.97, B: 0.03, respectively. In the same order allele frequencies in Brown Swiss cattle were determined as A: 0.36, B: 0.64; A: 0.65, G: 0.34; A: 0.88, B: 0.12. The two cattle breeds in terms of Myf5, CAST and MSTN genes were found to be Hardy-Weinberg equilibrium. As a result, it was determined that the effect of Myf5, CAST and MSTN genes on fattening performance traits was significant according to CART analysis.