Isı eşanjör performans deney düzeneği tasarımı ve teorik modelleme ile incelenmesi
Design of heat exchanger performance experimental setup and investigation with theoretical modeling
- Tez No: 546602
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİK ÇETİN, DR. LEVENT TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Isı değiştiricileri sahip oldukları işlev bakımından insanoğlu için kullanımı kaçınılamaz endüstriyel ürünlerdir. Endüstride yaygın olarak ısı çevrimlerinin sağlanması ve düzenlenmesi amacı ile kullanılmaktadırlar. Bu çalışmada ısı değiştiricilerin deneysel analizlerini yapmak amacıyla ısı değiştirici test ünitesi tasarımı ve prototipi yapılmıştır. Ayrıca prototipi üretilen bu test ünitesinde ticari bir firmaya ait ısı değiştiricinin deneysel analizleri gerçekleştirilmiştir. Deneysel analizleri yapılan ısı değiştiricinin deney sınır şartları kullanılarak teorik hesaplarıda yapılmıştır. Ayrıca metal köpük ısı değiştirici üretmek amacıyla farklı üretim metodları kullanılarak metal köpük üretim denemeleride gerçekleştirilmiştir. Metal köpük üretim aşamalarında, tasarımı yapılan düzenli yapılı metal köpük geometrisinin oluşturulacağı kalıp içerisine 325 mesh boyutundaki reçineli toz kum ve novalak reçine karışımı doldurularak maçalar üretilecektir. Üretilen bu maçalar üst üste dizilip döküm yapılacak ve düzenli yapılı metal köpük kanatçıkları elde edilecektir. Çalışmada deneysel aşamasında hava hızı 2 m/s belirlenerek gerçekleştirilmiştir. Deney esnasında su sıcaklığı yaklaşık 60 ºC'de başlatılarak çapraz akışlı ortam sıcaklığındaki hava yardımıyla soğutulmuştur. Ortam sıcaklığı ise yaklaşık 30 ºC'dir. Bu sınır şartları kullanılarak elde edilen sonuçlar ile ısı değiştiricilerin teorik hesapları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Heat exchangers are inevitable industrial products for human beings in terms of their functions. In the industry, they are widely used for the purpose of providing and regulating heat cycles. In this study, heat exchanger test unit design and prototype was done in order to make experimental analysis of heat exchangers In addition, experimental tests of a heat exchanger of a commercial company were carried out in this test unit whose prototype was produced. Experimental analysis of the heat exchanger with experimental boundary conditions were made theoretical calculations. Metal foam's production stages, a match will be produced by filling a mixture of powdered sand and novolac resin of 325 mesh size into the mold in which the designed regular metal foam geometry will be formed. These spokes will be stacked and cast, and regular foam metal strips will be provided. These cores will be stacked and cast, and regular foam metal structure will be provided. In the experiment, the air velocity will be 2 m / s. Water temperature during the experiment will be set at about 60 ºC. The air inlet temperature will be about 30 ºC. The theoretical calculations of heat exchangers were compared with the results obtained using these boundary conditions.