PID and fuzzy control of magnetic levitation system
Manyetik levitasyon sisteminin PID ve fuzzy kontrolü
- Tez No: 546630
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER BİNGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, bir 1 DOF manyetik levitasyon sistemi, hall effect, lazer ve uzaklık sensörleri kullanılarak, manyetik levitasyon sistemini kontrol amacıyla maliyet düşürücü bir sensör geliştirilerek tasarlanmıştır. Buna ek olarak, akış ve sıcaklık arasındaki ilişki de Manyetik Levitasyon Sistemi'nde detaylı biçimde incelenmiştir. Yüksek manyetik akı performansı (B-H) elde etmek için, Somaloy700 denilen Yumuşak Manyetik Bileşim, elektromanyetik çekirdek için Manyetik Levitasyon Sistemi'nde özel malzeme olarak kullanılmıştır. 1 DOF manyetik levitasyon sisteminin kontrolünü sağlamak için, Oransal İntegral Türev kontrolör (PID) ve Bulanık Mantık Kontrolör (FLC) olmak üzere iki farklı kontrolör uygulanmıştır. Beklendiği gibi, Bulanık Mantık Kontrolör, PID kontrolörden daha iyi sonuçlar verir.
Özet (Çeviri)
In this study, 1 DOF magnetic levitation system is designed and manufactured utilizing hall effect, laser and distance sensors with the aim to develop a cost-effective sensor to control the magnetic levitation system. Moreover, the relationship between flux and temperature is examined in detail in the magnetic levitation system. In order to obtain high flux performance (B-H), Somaloy700 called Soft Magnetic Composites (SMCs) is used as special material in the composition for the electromagnetic core in the magnetic levitation system. Therefore, the laser sensor, distance and hall effect sensors are utilized in the experimental setup. To provide control of the 1 DOF magnetic levitation system it was implemented two different controllers, the Proportional Integral Derivative controller (PID) and Fuzzy Logic Controller (FLC). As expected, the Fuzzy Logic Controller produces better results than the PID controller.