Diyarbakır yöresinde bitümlü sıcak karışımlarda kullanılan bazalt, kalker, dere malzemelerinin karakteristik özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of characteristic properties of basalts, limestone and stream materials used in bituminous hot mix in Diyarbakirregion
- Tez No: 546651
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SARIIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışmasında Diyarbakır yöresinde bitümlü sıcak karışımlarda agrega malzemesi olarak kullanılan; bazalt, kalker ve dere malzemeleri araştırılmıştır. Öncellikle her bir malzeme türü arasında farklı agrega ocaklarından malzeme temin edilmesi ile kendi aralarında bir mukayese yapılmıştır. Ocaklardan temin edilen numunelerin standartlara uygunlukları laboratuvar deneyleri ile araştırılmıştır. Agrega numuneleri üzerine yapılan deney sonuçları dikkate alınarak karışım içerisinde kullanılacak agregalar tespit edilmiştir. Bu üç tip malzeme arasında standartları sağlayan agrega numuneleri ile bitümlü sıcak karışım hazırlanmıştır. Bu agrega numuneleri arasında dere agregasının bitümlü sıcak karışımlarda kullanılabilirliği araştırılmıştır. Hazırlanan karışım içerisinde dayanım ve dayanıklılığı en iyi şekilde etkileyen agrega numunesi tespit edilmiştir. Bu araştırmalar sonucunda bu üç tip agrega numunesinin bitümlü sıcak karışımlarda kullanılabilirlikleri tespit edilmiş olup en iyi şartname limitlerini sağlayan agrega numunesinin bazalt agregası olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, basalt, limestone and rivel gravel materials that are used aggregate material in bituminous hot mixtures in Diyarbakır region were investigated. First of all, each material from different aggregate quarries are supplied then a comparision was made among these materials with one another. The conformity of the samples to standarts obtained from the quarry were investigated by laboratory tests. Considering the test results on aggregate samples, the aggregates to be used were determined. A bituminous hot mixture was prepared with aggregate samples providing the standarts among these three types of materials. Among these aggregate in bituminous hot mixtures was investigated. In the prepared mixture, aggregate sample which best affects the resistance and durability was observed. As a result of these investigations, the usability of these three types of aggregate samples in bituminous hot mixtures was determined and it was detected that basalt aggregate provides the best specifications limits.