Evsel atık su arıtma tesisleri işletim sorunları Siverek Atıksu Arıtma Tesisi
Domestic wastewater treatment plant operating problems Siverek Wastewater Treatment Plant
  1. Tez No: 546652
  2. Yazar: MEHMET EMİN BEŞKAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKKI GÜLŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Atıksuların arıtılmasında maksat kanun ve yönetmeliklere göre en ekonomik ve fenni biçimde arıtılarak, doğa ve canlılara zararlı etkilerini minimum seviyeye indirgemektir. Bu arıtma işlemini yaparken arıtma tesislerinde meydana gelen işletim problemleri tüm dünyada büyük sorunlara neden olmaktadırlar. Atıksu arıtma tesislerindeki problemler, proses, mekanik, elektrik, inşaat aşaması, proje aşaması ve işletme aşaması olmak üzere çeşitli kısımlarda oluşabilmektedir. Arıtma tesislerinin projelendirme, inşaat ve işletme safhalarında yapılan hatalar nedeniyle, istenilen çıkış suyu kaliteleri elde edilememekte veya işletme maliyetleri beklenenden fazla olabilmektedir. Bu sorunlar nedeniyle, yüksek ilk yatırım maliyeti ile yapılan bu tesisler, kısa sürelerde atıl duruma geçmekte ve ülke ekonomisine zararlar verebilmektedir. Bu evsel nitelikli atıksu arıtma tesislerine örnek olarak incelediğimiz, Şanlıurfa da bulunan Siverek Atıksu Arıtma tesisi, Şanlıurfa Su ve Kanalizasyon İdaresi (ŞUSKİ) kontrolünde işletilmektedir. Bu çalışma kapsamında; evsel nitelikli atıksu arıtma tesislerinin işletim problemleri ve örnek olarak gösterdiğimiz Siverek atıksu arıtma tesisinde meydana gelen işletim problemleri, olası sebep ve çözüm önerileri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Treatment of waste water purposes is minimizing the harmful effects on nature and living things, according to laws and regulations in the most economical and scientific way. In doing this treatment, operating problems in treatment plants cause big problems all over the world. Problems in wastewater treatment plants can occur in various parts such as process, mechanical, electrical, construction phase, project stage and operation phase. Due to faults in the design, construction and operation phases of treatment plants, the desired output water quality cannot be achieved or operating costs may be higher than expected. Due to these problems, these facilities, which are constructed with high initial investment cost, are inactive in short periods and can cause damage to the national economy. As an example of these domestic wastewater treatment plants, the Siverek waste water treatment plant in Şanlıurfa is operated under the control of Şanlıurfa Water and Sewerage Administration (ŞUSKİ). This scope of work; Operational problems of domestic wastewater treatment plants and operational problems in Siverek wastewater treatment plant which we have shown as an example, possible causes and solutions are discussed.