Bina inşaatında Fine Kinney ve 5x5 matris risk analizi yöntemlerinin uygulanması
Application of Fine Kinney and 5x5 matris risk analysis methods in building construction
- Tez No: 546662
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REŞİT ERÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Dünya nüfusunun hızlı bir şekilde artmasıyla birlikte üretim ve tüketim dengesinde değişiklik meydana gelmiştir. Bu dengenin sağlanması için de üretim kapasiteleri arttırılmış, artan üretim kapasitesi iş gücü kollarında tehlikeyi, tehlikeye bağlı olarakta iş kazalarının oluşmasına neden olmuştur. Her kaza sektör için maddi ve manevi kayıp anlamına gelmektedir. İş sektöründeki maddi ve manevi kayıpların artmasıyla da her ülke kendine özgü kanun ve yönetmeliklerle risklerden meydana gelecek kazalara engel olmaya çalışmıştır. Milattan önceki zaman diliminden başlayarak, günümüze kadar sürekli geliştirilerek risk faktörünü tamamen kaldıracak önemli çalışmalar yapılmıştır. Bakanlıklar iş kollarına göre yönetmelikler çıkartmıştır. Araştırmacılar sektörlere göre her iş alanıyla ilgili çalışmalar yaparak, kazalara sebebiyet verecek durumları belirtmiş ve alınması gereken önlemleri sıralamıştır. Yapılan her çalışma kendi içinde iş kolu olarak ayrım göstermiştir. Kaza riskinin en fazla olduğu iş kolundan en az olduğu iş koluna göre ayrı ve farklı çalışmalar yapılmıştır. TÜİK, SGK, ÇSGB ve araştırmacıların yapmış olduğu araştırma verilerinden faydalanılarak inşaat sektöründe meydana gelen ve gelebilecek olan kazalar sıralanmıştır. Bir bina inşaatında, Fine Kinney ve 5X5 Matris risk değerlendirme yöntemleri uygulanarak kazaya sebep olabilecek tehlikeler belirtildi. Olasılık, şiddet ve frekans değerlerinin vermiş olduğu risk skorlarına göre değerlendirmeler yapıldı. Değerlendirmeler sonucunda Fine Kinney metodunun risk skorlarının genellikle 5X5matris metodundan yüksek çıktığı görüldü ve skorun yüksek çıkmasının değerlendirme kısmını çokta değiştirmediği çizelgelerle gösterildi. Sonuç olarak, inşaat sektöründe her zaman tek bir yöntemle yapılan risk değerlendirme uygulamalarının yeterli olmayacağını, en az iki yöntemle karşılaştırma yapılmasının daha etkin olacağı ve ideal sonucun bu şekilde bulanacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In some places in the balance of production and consumption with the rapid increase in the world population. In order to improve this equilibrium, production capacities were increased, increasing production capacity caused danger in workforce branches and work accidents due to danger. With the increase of the material and spiritual losses in the material and spiritual business sector for each accident market, it has been tried to prevent future accidents with the laws and regulations of each country. Important studies have been carried out starting from the period before Christ, which has been continuously developed until today, to completely remove the risk factor. Ministries issued regulations according to their business lines. Researchers have made studies on every field of work according to the sectors, stated the situations that would cause accidents and listed the measures to be taken. Each study has shown distinction as a business line. Separate and different studies have been carried out according to the line of business where the risk of accident is the highest. According to the data of TurkStat, SSI, MoLSS and researchers, accidents that may occur in construction sector are listed. Fine Kinney and 5X5 Matrix risk assessment methods were applied to the construction of a building to identify hazards that could cause accidents. Evaluations were made according to risk scores given by probability, violence and frequency values. As a result of the evaluations, the risk scores of the Fine Kinney method were generally higher than the 5X5Matris method, and the high score of the score was shown by the tables that did not change the evaluation part much. As a result, it is considered that the risk assessment practices made by a single method in the construction sector will not be enough, comparison with at least two methods will be more effective and the ideal result will be found in this way.