Doğal yaşlandırma koşullarının dokunmuş aramid ve karbon elyaf takviyeli kompozitlerin dinamik davranışına etkisi
The effect of natural aging conditions on dynamic behavior of woven aramid and carbon fiber reinforced composites
  1. Tez No: 546702
  2. Yazar: ALİ İHSAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KISA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmada, dokunmuş aramid ve karbon elyaf takviyeli kompozitlerin doğal yaşlandırma koşullarına bağlı olarak dinamik özelliklerindeki değişimler incelenmiştir. Kompozit plakalar vakum destekli reçine infüzyon tekniği kullanılarak üretilmiş ve ilgili analize göre kesimi yapılarak kirişler elde edilmiştir. Kompozit kirişlerin çekme testleri ASTM D3039 standardına göre gerçekleştirilmiş ve titreşim analizleri yapılmıştır. Titreşim analiz verileri Matlab yazılımında hazırlanan bir program yoluyla işlenmiştir. Deneysel veriler, nümerik olarak ANSYS yazılımında elde edilen sonuçlar ile uyum içerisinde olduğu belirlenmiştir. Daha sonra kompozit kirişler; nem, sıcaklık ve bu ikisinin kombine etkisi altında birbirinden farklı üç doğal çevresel koşullarda bir yıl boyunca yaşlandırılmıştır. Kompozit kirişlerin titreşim analizi her üç ayda bir gerçekleştirilmiş ve dinamik özelliklerinin değişimi incelenmiştir. Yapılan analiz sonuçları incelendiğinde en yıkıcı yaşlandırma koşulunun nem ve sıcaklığın kombine etkisi durumunda oluştuğu gözlenmiştir. Nemli ortamlarda yaşlandırma durumunda, aramid elyaf takviyeli kompozitlerin frekans ve sönüm özelliklerinde, karbon elyaf takviyeli kompozitlere göre sırasıyla daha düşük ve büyük aşınma/bozunma gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the changes in the dynamic properties of woven aramid and carbon fiber reinforced composites depending on natural aging conditions had been investigated. Composite plates were produced by using vacuum assisted resin infusion technique and plates were cut into beams acoording to related analysis to be studied. The tensile tests of composite beams were carried out in accordance with ASTM D3039 and vibration analysis was performed. The vibration analysis data was processed through a program prepared in Matlab software. The experimental data were in agreement with the numerical results obtained from ANSYS software. Then composite beams; were aged for one year under three different natural environmental conditions, humidity, temperature and the combined effect of them. The vibration analysis of composite beams was carried out every three months and the change of dynamic properties was investigated. It was observed that the most destructive aging condition was the combined effect of humidity and temperature exposing condition when the analysis results are analyzed. The frequencies and damping properties degradation of woven aramid fiber reinforced composites was found to be more and less than woven carbon fiber reinforced composites respectively in the case of aging in humid environments.