Van ilinde tıbbi atıkların yönetimi ve bertarafı
Management and disposal of medical wastes in the Van province
- Tez No: 546703
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA KAPTANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışmasında, yaygınlaşan çevre bilinci ile birlikte tıbbi atıkların meydana getirdiği risklerin ortadan kaldırılması amacıyla gerçekleştirilen mevzuat düzenlemeleri ve uygulamaları doğrultusunda Van ilinde tıbbi atıkların yönetimi ve bertarafına dair bilgilerin ortaya konulması ve buna yönelik uygulamaların kabul edilebilir eşikler çerçevesinde değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Van ilinde buharlı sterilizasyon yöntemi ile atıkların bertaraf edildiği bir tesis bulunmaktadır. Bu tesis Van kent merkezinde bulunan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi bünyesinde hizmet veren Dursun Odabaş Tıp Merkezi ile Sağlık Bilimleri Üniversitesi bünyesinde hizmet veren Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi gibi büyük kapasiteli ve donanımlı sağlık kuruluşlarının yanı sıra il genelinde bulunan diğer sağlık kuruluşlarının tıbbi atıklarını toplayıp bertaraf etmektedir. Yapılan araştırma, gözlem ve testlerle sağlık kuruluşlarının tıbbi atık yönetiminde büyük oranda başarılı olduğu, sterilizasyon tesisinin yasal standartları taşımakla beraber tıbbi atık toplama ve sterilizasyon faaliyetlerini başarıyla gerçekleştirdiği bulgu ve sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to provide information on the management and disposal of medical wastes in the province of Van in accordance with the legislative regulations and practices established in order to eliminate the risks of medical wastes following the increase in environmental awareness, and to evaluate the practices in accordance with acceptable thresholds. In Van province, there is a facility where the wastes are removed by steam sterilization method. This facility collects and discharges the medical wastes of the Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Medical Center and the Van Education and Research Hospital of the University of Health Sciences, as well as the other health institutions in the province, which are located in Van city center. As a result of the research, observations and tests, it was concluded that the health institutions were highly successful in medical waste management, and that the sterilization facility successfully carried out medical waste collection and sterilization activities within the framework of legal standards.