Telekomünikasyon sektörü çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği açısından risklerinin belirlenmesi
Occupational health and safety of employees of telecommunication sector determination of risks
  1. Tez No: 546710
  2. Yazar: DEVRİM BUDAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİL ERKAN KABAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Küresel Mobil İletişim Sistemi (Global System for Mobile Communication-GSM) teknoloji ve bilgi çağı olarak adlandırılan günümüzde, insan yaşamının vazgeçilmez unsuru olarak ilk kez Finlandiya'da devreye girmiştir. Hızla gelişmekte olan GSM teknolojisi yaşamın her alanında kullanım imkânı bulan etkili yüksek teknolojiye sahip bir sistemdir. Bu sistem yaşanan gelişmelerle birlikte dünyanın en büyük sektörlerinden biri olan telekomünikasyon sektörünü doğurmuştur. Bu teknoloji arka planında büyük bir alt yapı barındırmaktadır. Telekomünikasyon sektörü alt yapı işlerinde çalışanlar; inşaat işleri, yüksekte çalışma, gece çalışma, kazı işleri, elektromanyetik alan maruziyeti ve ağır çalışma koşulları kaynaklı risklere, mobing gibi psikososyal risklere maruz kalmaktadır. Telekomünikasyon sektöründe meydana gelen iş kazalarına yönelik risklerin değerlendirilmesi amacıyla çok çalışma yapılmıştır. Telekomünikasyon sektörü baz istasyonu kurulum ve bakım onarımlarında 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun gereklilikleri, alınması gereken tedbirler, çevresel faktörler, çalışan eğitimleri, sağlık kontrolleri, risk değerlendirmeleri, acil eylem planları gibi prosedürler uygulanarak çalışanın ortaya çıkabilecek her türlü riske karşı korunması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı telekomünikasyon sektöründe çalışanlar için iş sağlığı ve güvenliği açısından riskleri araştırmak, literatür incelemesi yapmak, risklerin önlenmesi için hipotezler önermek, tartışılan hipotezlere göre literatür araştırmasına dayanan riskleri önleyici çözüm önerilerinde bulunmak olarak belirlenmiştir. Konu bütünü ile ele alınıp telekomünikasyon sektöründe çalışanların iş sağlığı ve güvenliği açısından taşıdıkları riskler ve bu risklerin ortadan kaldırılmasına yönelik önerilerde bulunarak literatüre katkı sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Global System for Mobile Communication (GSM) is introduced in Finland for the first time as an indispensable element of today's life that is called the technology and information age. Rapidly developing GSM technology is an effective high-tech system that has the opportunity to use in every aspect of life. This system has created the telecommunication sector which is one of the biggest sectors of the world with the developments. This technology has a large infrastructure in the background. During the telecommunication sector infrastructure works; construction work, working at height, night work, excavation work, many heavy physical risks, exposure to electromagnetic field-induced electromagnetic field exposure, risks arising from working environment and conditions, shift work, night work and psychosocial risks such as mobbing. In line with the mentioned risks, many studies are conducted to evaluate the risks related to occupational accidents in the telecommunication sector. Protection of the employee against any risks that may arise by applying procedures such as the requirements of the Occupational Health and Safety Law No. 6331, the measures to be taken, environmental factors, employee training, health checks, risk assessments, emergency action plans in the telecommunication sector (GSM) Base Station installation and maintenance repairs is required. The aim of this study is to investigate the risks in occupational health and safety for the employees of telecommunication sector, to review the studies in the literature, to propose hypotheses for the prevention of risks, and to propose a preventive procedure based on the literature research according to the hypotheses discussed. It is believed that this study would contribute to the scientific literature by some suggestions about the risks of occupational health and safety of the employees working in the telecommunication sector and the elimination of these risks.