Graflarda ortalama alt bağımlılık sayısının bulunması üzerine
On finding the average lower bondage number of graphs
- Tez No: 546709
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUFAN TURACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Günümüzde iletişim ağları; internet, tedarik zinciri, elektrik devreleri ve bunun gibi birçok sistemde geniş bir biçimde yer alır. Bir iletişim ağını modellerken bu ağın dayanıklılığının hesabı ağ tasarımcıları için önemlidir. Matematiksel olarak bir iletişim ağı graflar ile modellenir. İletişim ağının dayanıklılığını ölçmek için graf teoride birçok dayanıklılık parametresi tanımlanmıştır. Bu tez çalışmasında ilk olarak genel graf tanımları, son zamanlarda tanımlanmış ortalama alt bağımlılık sayısı tanımı ve bununla ilgili teoremler verilmiştir. Daha sonra, tekerlek graf içeren graf yapıları için ortalama alt bağımlılık sayıları hesaplanmıştır. Bununla beraber verilen herhangi bağlantılı iki G_1 ve G_2 grafının taçlama (G_1○G_2) ve toplama(G_1+G_2) işlemlerinin ortalama alt bağımlılık değerleri elde edilmiştir. Son olarak elde edilen ortalama alt bağımlılık değerleri sonuçlarının karşılaştırılması verilmiştir
Özet (Çeviri)
Networks desribe a wide range of systems in nature and society including examples the ınternet, metabolic networks, electric power grids, supply chains. The reliability of a network is of prime importance of network designers. In mathematics a network is described by a graph. There are a lot of parameters to find reliabilty of a given network which is modelled by a graph. In this thesis, firstly general graph definitions, the definition of the average lower bondage number that is defined recently and theorems which are related to the average lower bondage numbers are given. Then the average lower bondage number of wheel graph and wheel related graphs are calculated. Furtermore the average lower bondage numbers of corona graphs (G_1○G_2) and join graphs(G_1+G_2) of given any two graphs G_1 and G_2 are investigated also exact formulas are obtained. Finally the experimental comparisons of our results with the average lower bondage numbers are given.