Finansal piyasalarda analiz
Analysis in financial markets
- Tez No: 546724
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tez altı bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde, tezin içeriği sunulup genel tanıtımı yapıldı. İkinci bölümünde finansal piyasalarda kullanılan göstergelere değinilerek diğer bölümlerde kullanılacak tanımlar ve ön bilgiler verildi. Üçüncü bölümde Fibonacci sayı dizisinden alım satım işlemlerinde nasıl faydalanıldığı destek ve direnç olarak nasıl kullanıldığı ve Fibonacci seviyelerinin nasıl bulunduğu, Fibonacci fanlarının kullanımı ve Fibonacci zaman dilimlerinin çizilerek değerlendirilmesi grafikler üzerinde gösterildi. Dördüncü ve beşinci bölümde Gopala-Hemachandra sayı dizisi ve GH-R dizisi tanımlanıp, destek ve direnç seviyeleri, fanları ve zaman dilimleri, 〖GH〗_(-2)^3 ve GH_(-2)-R için grafikler üzerinde gösterildi. Böylece 3. bölümden itibaren her bölümde bu üç dizinin BIST100, USDTRY ve EURTRY grafiklerindeki tepkileri incelendi. Son bölümde ise Fibonacci, 〖GH〗_(-2)^3 ve GH_(-2)-R dizilerinin ürettiği sinyaller karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
The thesis consist of six chapters. In the first part of thesis, the content of the thesis was presented and general introduction was made. In the second chapter, the indicators used in financial markets were discussed and preliminary information was given. In the third chapter, it was shown on the graphs that how Fibonacci numbers were used in trading, how to use them as support and resistance and Fibonacci levels were found, after showing the use of Fibonacci fans and Fibonacci's time zones were utilized in the graphs. In the fourth and fifth chapters, Gopala-Hemachandra number sequence and GH-R sequence that we formed were analyzed as support and resistance, fans and time zones were drawn for 〖GH〗_(-2)^3 and GH_(-2)-R. Thus, from the third chapter the reactions of these three sequences in BIST100, USDTRY and EURTRY graphics were analyzed in each chapter. In last chapter, the signals produced by Fibonacci, 〖GH〗_(-2)^3 and GH_(-2)-R sequences were compared with each other.