Mentha dumetorum bitkisindeki polimetoksi flavonların izolasyonu, yapı tayini ve antiproliferatif aktivitelerinin belirlenmesi
Isolation, identification of polymethoxy flavonoids from mentha dumetorum and investigation of their antiproliferative activities
- Tez No: 546725
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ERENLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, Mentha dumetorum bitkisinin toprak üstü kısmı suda kaynatıldı, soğutulup süzüldükten sonra sıvı kısım hekzan ile partitisyon yapıldı. Hekzan fazı ayırma hunisi ile ayrıştırıldı ve çözücü uzaklaştırılarak ham ekstrakt elde edildi. Hekzan ekstraktından, sefadeks LH-20, silika jel, preperatif TLC ve HPLC gibi kromatografik yöntemlerle yedi polimetoksi flavon türevi izole edildi. İzole edilen bileşiklerin yapıları spektroskopik yöntemlerle (1H and 13C-NMR, LC-TOF-MS ve UV) belirlendi. İzole edilen bileşikler, ksantomikrol (MD-1), 5-hidroksi-6,7,8,4'-tetrametoksi flavanon (MD-2), 5-desmetil sinensetin (MD-3), 5-demetil nobiletin (MD-4), gardenin B (MD-5), 5-hidroksi-6,7,8,3',4'-penta metoksi flavanone (MD-6) ve 5-hidroksi-6,7,4'-trimetoksi flavone (MD-7) olarak tanımlandı. İzole edilen moleküllerin kantitatif analizleri LC-TOF-MS cihazı ile yapıldı. Moleküllerin toplam miktarı; hekzan ekstraktının % 6.2'si, kuru biyokütlenin % 0,12'si olarak hesaplandı. Izole edilen moleküllerin anti kanser aktiviteleri real-time hücre analizörü kullanılarak HeLA (insan servikal kanser hücre hattı) ve HT29 (insan kolon kanser hücre hattı) hücre hatları üzerinde değerlendirildi. Diğer moleküller ile karşılaştırıldığında MD-2 ve MD-5 moleküllerinin her iki hücre hattında da en yüksek aktivite gösterdiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study; Aerial part of Mentha dumetorum was boiled in water. After cooling and filtered, the liquid part was partitioned with hexane. Hexane phase was separated by separatory funnel then; the solvent was removed under reduced pressure to yield the crude extract which was subjected to chromatographic techniques (sephadex LH-20, silica gel, preparative TLC and HPLC) to isolate seven polymethoxy flavonoids. The isolated compounds, xanthomicrol (MD-1), 5-hydroxy-6,7,8,4'-tetramethoxy flavonone (MD-2), 5-desmethyl sinensetin (MD-3), 5-demethyl nobiletin (MD-4), gardenin B (MD-5), 5-hidroxy-6,7,8,3',4'-penta methoxy flavanone (MD-6) and 5-hidroxy-6,7,4'-trimethoxy flavone (MD-7) were elucidated by spectroscopic techniques (1H and 13C-NMR, LC-TOF-MS ve UV). Isolated compounds were quantified using a LC-TOF-MS instrument. The total amount of isolated polymethoxylated flavones was calculated as % 6.2 of hexane extract and % 0.12 of dry biomass. The anti-cancer effects of isolated compounds were evaluated using a real-time cell analyzer–single plate (RTCA-SP) instrument against HeLA (Human Cervix Carcinoma) and HT29 (Human Colorectal Adenocarcinoma) cell lines. MD-2 and MD-5 were found to reveal the most activity against both cell lines compared the all other isolated polymethoxylated flavones.