The role of Iran in construction of Hezbollah's identity as a non-state actor in the Middle East after the 1979 Islamic revolution
1979 İslam Devrimi sonrasında Hizbullah'ın Ortadoğu'da devlet dışı bir aktör kimliğiyle yapılanmasında İran'ın rolü
  1. Tez No: 546723
  2. Yazar: MEHDİ ANSARI JOVINI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖMÜR ATMACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Hizbullah, Lübnan İç Savaşı'nın (1975–1990) en kritik dönemine tekabül eden kuruluşunu takiben, bir yandan Lübnan iç siyasetinde kudretli bir aktör olarak ön plana çıkarken, diğer yandan da uluslararası toplumun dikkate değer ölçüde gündemini işgal eden bölgesel bir devlet dışı aktör haline gelmiştir. Şii kökenli paramiliter bir yapı olarak, Hizbullah'ın tarihi, İsrail'le çok sayıda çatışmaya sahne olmuştur. Örgütün devrimci ve Şii karakteri, İran İslam Cumhuriyeti rejimiyle güçlü ve dayanıklı bir ittifakı beraberinde getirmiştir. Esasen Uluslararası İlişkiler disiplininin de ortaya koyduğu üzere, Ortadoğu'daki devlet dışı aktörlerin siyasi kimliğinin şekillenmesinde, din kökenli unsurların ve dini liderlik kurumlarının yadsınamaz bir ehemmiyeti bulunmaktadır. Bununla birlikte, devletlerin dış politikasında siyasi oluşumların kurulması ve bu yolda dini dinamiklerin araçsallaştırılmasına ilişkin, sistemli ve kaynaklara dayalı olarak hazırlanmış az sayıda çalışma bulunmaktadır. İran dini liderliği tarafından yürütülen ve Şii İslam yorumu üzerinden bölgedeki Şii kökenli grup ve topluluklar üzerinde nüfuz oluşturan kompleks mekanizmaların mütalaa edilmesini hedefleyen bu çalışmanın hazırlanmasının arkasındaki asıl saiklerden biri de bu eksikliktir. Bu çalışma, ABD'nin Ortadoğu'daki hegemonyasıyla mücadelesinde, İran'ın dayandığı devrimci dış politikaya destek tabanının oluşturulması çerçevesinde, bölgedeki siyasi oluşumlarla kurduğu ortaklık ilişkisini güçlendirme yönündeki gayretlerine odaklanmakta ve Hizbullah örneği temelinde bu ilişkinin boyutlarını incelemektedir. Uluslararası İlişkiler disiplinindeki teorik yaklaşımlarda İslami kökenli dini kimlik inşası ihmal edilmiştir. Bununla birlikte, bu çalışmada teorik çerçeve olarak Sosyal İnşacılık (social constructivism) teorisinden faydalanılacaktır. Bu kapsamda, 1979 İslam Devrimi'ni takiben İran tarafından Ortadoğu ölçeğinde devrimci Şii kimliğinin kurgulanması ve yaygınlaştırılması çabaları bağlamında, sınırlar üstü kimlik oluşumu ve etkileşimi olgusuna odaklanılacaktır. Anahtar Sözcükler İran, Hizbullah, Devlet Dışı Aktör, Kimlik, Lübnan, İnşacılık, Şiizm.
Özet (Çeviri)
Since its establishment throughout the critical period of Lebanese Civil War (1975- 1990) in the Middle East, Hezbollah has performed as both a powerful player within the Lebanese political system and a key regional non-state actor that received considerable international attention. Hezbollah as a Shi'a militia has a history of numerous struggles with Israel. It carries a strong and enduring alliance with the Iranian regime through its constructed Shi'a revolutionary identity. In fact, there is undeniable importance within the International Relations (IR) discipline in thinking about religious incentives and leadership in shaping the political identity of this nonstate actor's in the Middle East. On the other hand, there are little works to suggest that religious incentives for creating political movements are acting as a systematized and documented instrument of the foreign policy of a state. This is the reason for the current study to scrutinize the complex mechanism that Shi'a Islamic tradition, led by Iranian religious leaders in influencing their sympathizers across the region. This study shows how Iran tries to gain stronger partnership with political movements - in the form of a non-state actor especially Hezbollah - to support its revolutionary agenda against the hegemony of the United States in the Middle East. Despite the fact that religious identity construction through Islamic traditions and teachings are neglected in theorizing in the IR discipline, social constructivism as the theoretical approach is progressively being employed in this study by focusing on formation and exchanges of collective borderless identity phenomena such that could be observed in the construction and expansion of Shi'a revolutionary identity in the Middle East by Iran after the 1979 Islamic Revolution. Keywords Iran, Hezbollah, Non-state Actor, Identity, Lebanon, Constructivism, Shi'ism.