Safra kesesi taşı bulunan hastalarda saptanan gastrik histopatolojik değişiklikler ve helicobacter pylori enfeksiyonu sıklığı
- Tez No: 54676
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Gastroenteroloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Gastroenterology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
VI.ÖZET Safra kesesi taşı hastalığı erişkin nüfusun %10-15'inde rastlanan önemli bir hastalıkdır.Kadınlarda sık olmakla beraber gebelik sayısı, yaşlılık.obesite.hızlı kilo kaybı bu hastalığa rastlanma olasılığını dahada arttırmaktadır. Helicobacter pylori enfeksiyonu dünyadaki en yaygın enfeksiyondur. Yaş ile artış gösterir. Kronik gastrit ve peptik ülserde etiyolojik önemi büyüktür. Safra kesesi taşı sıklıkla duodenogastrik safra reflüsü ile birliktedir. Bunun etkisi ile gastrik mukus ve mukozal bariyer bozularak pH düşmekte ve Hp kolonizasyonu engellenmektedir.Safra asitlerinden özellikle deoksikolik asit Hp bakterisine toksikdir. Safra kesesinde taş ultrasonografik olarak tespit edilen otuz olgu deney grubu olarak,taş bulunmayan otuz olguda kontrol gruba alınarak gastroendoskopi uygulandı. Olgularda yaş ve cinsiyet ayırımı yapılmadı. Gastrik biyopsilerden üreaz testi ve histopatolojik değerlendirmeler yapıldı. Üreaz testi sonuçlarında ve histopatolojik olarak Hp görülme sıklığında deney ile kontrol grupları arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır. Histopatolojik Hp+ kronik yüzeyel gastritli olgularda, aktifliğin görülmesi açısından deney ile kontrol grupları arasındaki fark anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Approximately 10% to 15 of the adult population have gallstones. The prevalence is higher in women, in association with multiple pregnancies, obesity, and rapid weight loss, as well as in older patients and certain ethnic groups.As a cause of hospitatalization.galstones are the most common and most costly digestive disease. Helicobacter pylori (Hp) has been isolated from persons in all parts of the world. More than 90 percent of patients with duodenal ulcerations are infected with Hp. Hp persists for years in most persons. On the other hand, duodenogastric bile reflux was found greater in the gallstones patients than in the normal subjects. Duodenogastric bile reflux can reduce the Hp colonization in the gastric mucus layer. As a bile acid deoxycholic acid has been toxic to Hp. 30 patients with gallstones were enrolled in our study to asses the presence of Hp in gastric mucosa. Biopsies from antrum and corpus were taken for histopathological evaluation. Also one another biopsy was taken for urease tests. Another 30 subjects who have no gallstones were enrolled our study as control group. We found no correlations between the groups for histopathologic Hp results and the urease test results.