Aspirin ve nonsteroid antiinflamatuvar ilaç kullananlarda safra kesesi taşı görülme sıklığı
The incidence of bladder stones (cholelithiasis) in the patient using aspirin and other non-steroidal anti-inflammatory drugs
  1. Tez No: 165362
  2. Yazar: SERKAN ÖCAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ REŞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
6. ÖZET Aspirin ve Diğer Nonsteroid Antiinflamatuvar ilaç kullananlarda Safra Taşı Görülme Sıklığı Son zamanlarda yapılan çalışmalarda risk faktörlerinin belirlenmesine rağmen safra taşı oluşumunu önleyici bilgiler yeterli değildir. Çalışmamızın amacı, aspirin ve/veya diğer non-steroid antiinflamatuvar ilaç kullananlarda safra kesesi taşı sıklığını değerlendirmek ve diğer literatür verileri ile karşılaştırmaktır. Değişik tanılar ile takip edilen ve en az bir yıl boyunca düzenli aspirin ve/veya nonsteroid antiinflamatuvar ilaç kullanan 625 hasta çalışmaya alındı. Hastalara üst abdomen USG yapıldı. Safra kesesi taşı bulunup bulunmaması yönünden değerlendirildi. Hastalarımızda safra kesesi taşı görülme sıklığı %20,6 (n:129). Erkek hastaların % 17,8' inde (35 hasta), kadm hastaların % 22 (94 hasta) safra kesesi taşı izlendi. Kadın ve erkek hastalar arasında fark görülmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY THE INCIDENCE OF BLADDER STONES (CHOLELITHIASIS) IN THE PATIENTS USING ASPIRIN AND OTHER NON-STEROIDAL ANTI INFLAMMATORY DRUGS Although the risk factors for bladder stones are well identified in the recent studies, the information for prevention is not enough. The aim of our study is to evaluate the incidence of the gall bladder stones in the patients using aspirin and / or other non-steroidal anti-inflammatory durgs and to compare the findings with other studies in the literature. We included 625 patients using aspirin and / or other anti-inflammatory drugs for at least one year and followed with different diagnoses. All the patients were evaluated with abdominal ultrasonography and evaluated for finding of bladder stones. The bladder stone incidence was 20.6 % (n=129) for all patients, and for male patients the incidence was 17.8 %( 25 patients) and for females 22 % (94 patients). There was no statistically significant difference between males and females (p>0.05).