Hastanelerde iş sağlığı ve güvenliğinin korunmasında işverenin yükümlülüğü
Employer's duty to preserve occupational health and safety in hospitals
  1. Tez No: 546784
  2. Yazar: OLCAY IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GÖNÜL BALKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Sağlık Kurumları Yönetimi, Law, Health Care Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 524
Özet
Bu çalışma, hastane işvereninin iş sağlığı ve güvenliğini koruma yükümlülüğünün incelenmesini ve koruma yükümlülüğüne aykırı davranılması halinde ortaya çıkacak sonuçların açıklanmasını amaçlamaktadır. Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği hakkı, büyük ölçüde işverenlerin iş sağlığı ve güvenliği yükümlülükleri ile anlam bulmaktadır. Sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamının tesis edilmesinde sadece çalışanların değil, aynı zamanda işverenin ve genel olarak toplumun menfaati söz konusudur. Her işyerinde, o işyerinin özelliklerine ve yürütülen işe özgü tehlike ve riskler mevcuttur. Hastaneler, sunulan hizmetlerin türü ve çeşitliliğine göre oldukça fazla sayıda tehlike ve riskin bulunduğu işyerleridir. Hastanelerde sunulan hizmetler, farklı meslek gruplarına mensup ve genellikle farklı statüdeki çalışanlar tarafından sunulmaktadır. Çalışmamızda hastanelere ve çalışanlarına özgü tehlike ve mesleki riskler üzerinde durulmuş, hastane işvereninin iş sağlığı ve güvenliğini koruma yükümlülüğünü yerine getirmediği hallerde, çalışanların uğrayabileceği iş kazaları ve tutulabilecekleri meslek hastalıkları açıklanmıştır. Ulusal ve uluslararası mevzuatın iş sağlığı ve güvenliğinin korunmasına yaklaşımı ve yükümlülükler açısından işveren merkezli anlayışı gereğince, hastane işvereninin iş sağlığı ve güvenliği yükümlülükleri önleme, denetleme ve uyarlama ekseninde incelenmiştir. Son olarak iş sağlığı ve güvenliği yükümlülüklerinin hiç veya gereği gibi yerine getirmemesinin hukuki, cezai ve idari sonuçları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyse the hospital employer's duty to preserve occupational health and safety and to clarify the consequences of failure to comply with this duty. Occupational health and safety right of employees is to a great extent realized by means of employer's occupational health and safety duties. Establishing a healthy and safe working environment profits not only the employees, but also the employer and the society in general. Every workplace and work have intrinsic risks and hazards. Hospitals harbour various risks and hazards due to the peculiar nature of the services provided by these institutions. Hospital services are provided by employees of various occupational groups and status. This study focuses on the inherent risks and occupational hazards in hospitals and scrutinizes the occupational diseases and accidents that may occur due to hospital employer's failure to comply with his duty to preserve occupational health and safety in the workplace. As required by the national and international legislation's approach to the matter and its employer-oriented design, the occupation health and safety duties of hospital employers are elucidated in the prevention, supervision and adaptation axis. Lastly, the study analyses the legal, criminal and administrative consequences of failure to comply with occupational health and safety duties.