Erzurum ilinde farklı liselerde okuyan 9. sınıf öğrencilerinin spora bakış açılarının karşılaştırılması ve spor yapıp yapmama nedenlerinin araştırılması
The comparison of the perspectives on sports of the 9th grade students studying in different high schools in Erzurum and investigation of the reasons why they do sports or not
  1. Tez No: 546823
  2. Yazar: BARBAROS DİKEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KIYICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Erzurum ilinde farklı lise türlerinde okuyan 9. Sınıf öğrencilerinin beden eğitimi ve spora karşı tutumlarını ölçerek bu liselerdeki kız ve erkek öğrencilerin okul türlerine göre aralarındaki tutum farklarını belirlemek ve spor yapıp yapmama nedenlerinin neler olduğunu ortaya koymaktır. Materyal ve Metot: Bu çalışmada Demirhan ve Altay tarafından 2001 yılında 9. Sınıf öğrencileri üzerinde hazırlanmış 12 si olumlu 12 olumsuz olmak üzere toplam 24 maddeden oluşan beden eğitimi spor tutum ölçeği ile birlikte öğrencilerin; okul türleri, cinsiyetleri, aile durumları, çevre şartları ve spor yapıp yapmama durum ve nedenlerini öğrenmek için hazırlanmış bilgi anketi uygulanmıştır. Bu ölçek ve anket Erzurum merkez ilçelerinde bulunan 4 farklı tür lisede ( İmam Hatip Lisesi, Anadolu Lisesi, Kız Meslek Lisesi ve Meslek Lisesi) okuyan 9. Sınıf öğrencilerin rastgele seçilen 605 öğrenciye uygulanmıştır. Uygulanan anketler SPSS 21 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Tüm alt problemler bilgi anketi ile karşılaştırılıp. Spor yapma nedenleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The objective of this work is to determine the difference of attitude between male and female students according to school type by evaluating the attitudes of 9th grade students who study at different schools in Erzurum towards physical education and sport and to find out the reasons why they do sports or not. Material and Method: An information survey has been applied in this work by Demirhan and Altay in 2001 with the physical education and sport attitude scale which has 12 positive and 12 negative items prepared on 9th grade students to find out the school type, gender, family and environment situation, and reasons for doing sports or not. This scale and survey have been applied on 605 students who were randomly chosen from 4 different high school types (Religious, Anatolian, Female-Vocational and Vocational High School) in central districts of Erzurum. These surveys have been analyzed by using SPSS 21 Package Program. All sub-problems have been compared with information survey and the sport making reasons have been detected.