Eşi cezaevinde olan kadınların depresyon düzeyleri ve başa çıkma stratejilerin incelenmesi (Adana ili Ceyhan ilçesi örneği)
The depression level of the women whose husbands are in prison and their coping responses (The sample of Ceyhan province in Adana city)
  1. Tez No: 546824
  2. Yazar: MESUT KARACABEY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL YELPAZE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bir bireyin cezaevine düşmesi birey ve yakın çevresi için kötü bir durumdur. Evli erkeğin cezaevine düşmesiyle, özellikle eşi ve çocuklarının maddi ve manevi olarak olumsuz etkilenmesi, ekonomik ve psikolojik açıdan çeşitli zorluklarla karşılaşmaları kaçınılmaz zor bir durumdur. Özellikle kadınların zor bir yükü yüklenmek zorunda kalmaları nedeniyle depresyon yaşamaları olası bir durumdur. Bu araştırmanın amacı, eşleri cezaevinde olan kadınların depresyon düzeylerini ve başa çıkma yöntemlerini belirlemektir. Bu araştırma ilişkisel tarama deseniyle yürütülmüştür. Adana ili Ceyhan ilçesinde ikamet eden ve Ceyhan Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğüne ekonomik destek amacıyla başvuru yapan eşi cezaevinde olan kadınlar bu çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Ulaşılabilir örnekleme tekniğine göre belirlenen 150 kadın, araştırmanın katılımcıları arasında yer almıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından oluşturulan demografik verilere ilişkin sorular, Başa Çıkma Yöntemleri Ölçeği ve Beck Depresyon Envanteri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; eşleri cezaevinde olan kadınların yarısından fazlasının depresyon yaşadıkları belirlenmiştir. Eşleri cezaevine girmiş olan kadınlar başa çıkma yöntemlerinden kaderciliğe ve sorumluluğu kabul etmeyi daha fazla kullanmaktadırlar. Eşleri cezaevinde olan kadınların Başa Çıkma Yöntemleri ve Depresyon arasındaki ilişkilerde, bulgulara göre depresyon ile doğaüstü güçlere inanış arasında ve sorumluluğu kabul etme arasında zayıf ve istatistiksel olarak anlamlı ilişkilere rastlanmıştır. Yaş, doğum yeri, ikamet, çocuk sayısı, eğitim durumu, meslek, ortalama aylık gelir, oturulan evin mülkiyeti, hane kişi sayısı ve eşin ceza durumu değişkenlerine göre başa çıkma yöntemlerinin farklılaşmadığı belirlenmiştir. Sosyal Hizmetlerden rehberlik ve danışma hizmeti alma ve Sosyal Hizmetlerden sosyal ekonomik destek alma değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Buna göre Sosyal Hizmetlerden rehberlik ve danışma hizmeti alan kadınların başa çıkma yöntemlerinden“doğaüstü güçlere inanış”ve“kaçınmaya”almayanlara göre daha fazla başvurdukları belirlenmiştir. Yaş, doğum yeri, ikamet, çocuk sayısı, eğitim durumu, meslek, ortalama aylık gelir, oturulan evin mülkiyeti, hane kişi sayısı, eşin ceza durumu, Sosyal Hizmetlerden rehberlik ve danışma hizmeti alma ve Sosyal Hizmetlerden sosyal ekonomik destek alma değişkenlerine göre depresyon yaşama durumlarının farklılaşmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
An individual's imprisonment is a bad situation for the individual and the family. It can be argued that the wife and their children may be negatively affected due to the conviction of the spouse. The women who have to change roles because of the imprisonment of their husbands, may face depression. The aim of this research is to determine the levels of depression and the ways of coping with stress in women whose husbands are in prison. This research is a survey study. The study group consisted of 160 women with an incarcerated husband residing in the province of Ceyhan, Adana province. The study was carried out with the participation of 150 women identified according to the accessible sampling technique. The form used as a data collection tool included questions about demographic data, Begging Method Scale and Beck Depression Inventory. According to the findings of the study, the women whose husbands are in prison experienced depression at a low level. The participants sometimes resort to coping strategies. They often resorted to fatalism while they rarely accept responsibility. There is a weak but statistically significant relationship between depression and belief in supernatural powers and acceptance of responsibility. There is no significant relationship between the total scores of the scale and the depression. It has been determined that the coping strategies do not differ according to variables such as age, place of birth, residence, number of children, educational status, occupation, average monthly income, living house ownership, number of household members. However, it was determined that their coping strategies of women who receive guidance and counseling services from Social Services are higher than those who do not. İt was also found that experiencing depression do not differ according to the variables such as age, place of birth, residence, number of children, education status, occupation, average monthly income, living house ownership, number of household members, spousal penal status, receiving guidance and counseling services from Social Services and receiving social economic support from Social Services.