Kütahya vişne çeşidinde tomurcuk ve çiçeklerin soğuğa dayanıklılık düzeylerinin belirlenmesi
Determination of cold resistance of buds and flowers on Kutahya sour cherry cultivar
  1. Tez No: 546880
  2. Yazar: OMAR MOHAMMED GHANIM ALNUAIMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ PIRLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışma, 2018 yılında Konya şartlarında Kütahya vişne çeşidinde çiçek tomurcukları ve çiçeklerin kış ve ilkbahar dönemlerinde düşük sıcaklıklara dayanıklılık düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çiçek tomurcukları ve çiçeklerin zarar gördüğü sıcaklıkların belirlenmesi için farklı dönemlerde alınan örnekler kademeli olarak sıcaklığı düşürülen kabine yerleştirilip test edilmiştir. Testler, tomurcuk ve çiçekler 0 ile -22oC arasındaki sıcaklıklarda bekletilerek yapılmış, uygulama sonrasında % 70 zarar gören tomurcuk ve çiçekler ölü olarak kabul edilmiştir. Bunun dışında alınan örneklerde toplam, bağlı ve serbest su, kuru madde, toplam karbonhidrat, protein, prolin ve besin elementi miktarları tespit edilmiştir. Farklı sıcaklıklarda tomurcuk ve çiçeklerin ölüm oranları arasındaki farklar istatistiki olarak önemli bulunmuştur. Kış mevsiminde dona dayanıklılığı yüksek olan tomurcuklar ilkbahar mevsimine doğru bu dayanıklılığını kaybetmeye başlamıştır. Tomurcuk ve çiçeklerin % 50'sinden fazla zarar meydana gelen sıcaklıklar 29.01 tarihinde -16°C; 19.02 ve 05.03 tarihlerinde -15°C; 19.03 tarihinde -11°C; 04.04 ve 20.04 tarihlerinde ise -10°C olarak tespit edilmiştir. Buna göre Konya il merkezinde vişne çiçek tomurcuklarının mart ayı sonuna kadar dondan zarar görme ihtimali bulunmakta, bu dönemden sonra ise zarar ihtimali azalmaktadır. Kış mevsiminden çıkışla birlikte tomurcuklarda su içeriğin bariz bir şekilde artış göstermiştir. Tomurcuklarda kıştan çıkışla birlikte bağlı su miktarında hızlı bir azalma, buna karşılık serbest su miktarında ise hızlı bir yükselme tespit edilmiştir. Kuru madde içerikleri ise 29.01–05.03 tarihleri arasında sabit kalırken, 19.03 tarihinde hızlı bir artış meydana gelmiştir. Örnek alma dönemleri arasında besin maddesi miktarları arasındaki farklar istatistiki olarak önemli bulunmuştur. Buna göre örneklerde N içeriği 29.01 ile 20.04 tarihleri arasında sürekli azalma göstermiştir. P, K, Mn, Zn ve S miktarları 29.01 tarihinden 19.03 tarihine kadar artmış, bu tarihten sonra azalmaya başlamıştır. Mg ve Fe miktarları 19.03 tarihine kadar düzenli bir şekilde artmış, bu tarihten sonra sabit kalmıştır. Ca ve Cu miktarları ise 05.03 tarihine kadar yükselmiş, daha sonra düşmeye başlamıştır. B içeriği ise sürekli artış göstermiştir. Zn miktarı 04.04 tarihine kadar düzenli olarak artış göstermiş, daha sonra düşmüştür. S içeriği ise farklı tarihlerde dalgalanma göstermiştir. Örneklerde karbonhidrat içeriği bakımından tarihler arasında önemli farklar tespit edilmiştir. Buna göre karbonhidrat içeriği 29.01 tarihinden 04.04 tarihine kadar düzenli olarak azalmış, 20.04 tarihinde ise tekrar yükselmeye başlamıştır. Protein içerikleri birbirini takip eden örnek alma dönemlerinde sürekli azalma göstermiştir. Prolin içerikleri arasındaki farklar istatistiki olarak önemli bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2018 in order to determine the resistance of flower buds and flowers to low temperatures in winter and spring periods in Kütahya sour cherry cultivar, in Konya conditions. In order to determine the temperature of the flower buds and flowers, the samples taken at different periods were gradually placed in the temperature-lowered cabinet and tested. Buds and flowers were tested, held at temperatures between 0 and -22oC. After the application, 70% or above of damaged buds were considered dead. In addition, total, bound and free water, dry matter, total carbohydrate, protein, proline and nutrient levels were determined. Differences between the mortality rates of samples at different temperatures were statistically significant. In the winter season, buds with high frost resistance started to lose this resistance towards the spring season. Temperatures of more than 50% of buds and flowers are observed at -16°C on 29.01; 19.02 and 05.03 at -15°C; 19.03 at -11°C; it was determined as -10°C on 04.04 and 20.04. According to this, in the city center of Konya cherry flower buds are damaged by frost until the end of March and the probability of damage after this period is reduced. With the emergence of winter season, the water content of the buds has increased significantly. A rapid decrease in the amount of bound water was found in the buds with the emergence of winter and a rapid increase in the amount of free water. On the other hand, the dry matter contents remained stable between 29.01 and 05.03, and a rapid increase occurred on 19.03. The differences between the nutrient amounts were found to be statistically significant. According to this, the content of N in buds has decreased continuously between 29.01 and 20.04. The amounts of P, K, Mn, Zn and S increased from 29.01 to 19.03 and started to decrease after this date. Mg and Fe amounts increased regularly until 19.03 and remained stable after this date. Ca and Cu levels increased until 05.03, then began to fall. The B content increased continuously. The amount of Zn increased regularly until 04.04 and then decreased. S content fluctuated on different dates. Significant differences were determined in terms of carbohydrate content in samples. According to this, the carbohydrate content decreased regularly from 29.01 until 04.04 and started to rise again in 20.04. Bud's protein contents showed a steady decrease in successive sampling periods. The differences between the contents of the proline were not statistically significant.