Düzenli egzersizin bağışıklık sistemi üzerine etkilerinin deney hayvanları modelinde incelenmesi
Investigation of the effects of regular exercise on immune system in experimental animal model
  1. Tez No: 546881
  2. Yazar: İBRAHİM KUBİLAY TÜRKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH ATAY, PROF. DR. AYNUR BAŞALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı egzersizin bağışıklık sistemi üzerine etkilerinin deney hayvanları modelinde incelenmesidir. Çalışmada deney hayvanı modeli olarak Ratlar (Sıçan) kullanılmıştır. Ratlar temelde genç (3-6 aylık) ve yaşlı (12-24 aylık) olmak üzere iki gruptan oluşmaktadır. Bu iki grup Genç Obez Karnitin+Egzersiz Grubu (GOKEG), Genç Obez Egzersiz Grubu (GOEG), Genç Obez Kontrol Grubu (GOKG), Yaşlı Obez Karnitin+Egzersiz Grubu (YOKEG), Yaşlı Obez Egzersiz Grubu (YOEG), Yaşlı Obez Kontrol Grubu (YOKG) olmak üzere 6 gruptan oluşmuştur. Her bir grupta çalışmanın başlangıcında 7'şer rat kullanılmıştır. GOKEG, GOEG, YOKEG ve YOEG 12 hafta boyunca, haftada üç gün yaklaşık 30 dakikalık yüzme egzersizleri yaptırılmıştır. Egzersizin bağışıklık sistemi üzerine etkilerini belirleyebilmek amacı ile bağışıklık sistemi parametrelerinden IL-6, TNF-a'ya bakılmıştır. Ayrıca ratların egzersize bağlı ağırlık değişimlerini belirleyebilmek için ağırlık ölçümleri de yapılmıştır. Tüm gruplarda ölçümler çalışmaya başlamadan 24 saat önce, 45. Gün ve çalışma bittikten 24 saat sonra (Ön ölçüm, ara ölçüm, son ölçüm) alınmıştır. Çalışma verilerini değerlendirmek için“IBM SPPS Statistics 22”paket programı kullanılmıştır. Değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro- Wilk testleri ile değerlendirilmiştir. Gruplar arası karşılaştırmalar One-Way ANOVA LSD Post Hoc testi ile analiz edilmiştir. Bununla birlikte gruplar arası farkı tespit edebilmek için Paired Sample Test, değişkenler arasındaki ikili karşılaştırmalarda ise Lsd ve Dunnet's T3 testleri kullanılmıştır. Sonuç olarak, genç obez ve yaşlı obez ratlara uygulanan üç aylık düzenli egzersizinve egzersiz+L-Carnitine'in hem genç grupta hem yaşlı grupta grupların kendi içerisinde ve ayrıca gruplar arasında kilo değişkenine yönelik anlamlı farklılıklar ortaya çıkardığı tespit edilmiştir. Diğer bir ifade ile uygulanan düzenli egzersiz ve düzenli egzersiz+L-Carnitine hem genç obez ratlarda hem de yaşlı obez ratlarda kilo vermeye destek olduğu analizler sonucunda tespit edilmiştir. Ayrıca düzenli egzersiz ve düzenli egzersiz+L-Carnitine bağışıklık sistemi proteinleri IL-6 ve TNF-a üzerinde de rakamsal değerler olarak artışlar sağlamış ancak çok hassas ölçüm değerleri olduğu için istatistiksel açıdan anlamlı bir faklılık yaratmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of exercise on immune system in experimental animal model. Rats were used as experimental animal model. Rats are mainly composed of two groups as young (3-6 months) and elderly (12-24 months). These two groups are Young Obese Carnitine + Exercise Group (YOCEG), Young Obese Exercise Group (YOEG), Young Obese Control Group (YOKG), Elderly Obese Carnitine + Exercise Group (EOKEG), Elderly Obese Exercise Group (EOEG), Elderly Obese Control Group (EOKG) consists of 6 groups. 7 rats were used at the beginning of the study in each group. YOCEG, YOEG, EOKEG and EOEG were given about 30 minutes of swimming exercises three days a week, for 12 weeks. To determine the effects of exercise on the immune system, IL-6, TNF-a from immune system parameters were examined. In addition, weight measurements were made in order to determine the weight changes of rats due to exercise. Measurements were taken 24 hours before, 45 days after the study and 24 hours after the end of the study (Pre-measurement, interim measurement, final measurement). 22 IBM SPPS Statistics 22 "package program was used to evaluate the study data. The appropriateness of the variables to normal distribution was evaluated by Kolmogorov- Smirnov and Shapiro-Wilk tests. Intergroup comparisons were analyzed by One-Way ANOVA LSD Post Hoc test. However, Paired Sample Test was used to determine the difference between the groups, and Lsd and Dunnet tespits T3 tests were used in the binary comparisons.In conclusion, it was found that three months of regular exercise and exercise + L-Carnitine applied to young obese and elderly obese rats in both the young group and the elderly group revealed significant differences between the groups and also between the groups. In other words, regular exercise and regular exercise + L-Carnitine were found to be effective in weight loss in young obese rats and elderly obese rats. In addition, regular exercise and regular exercise + L-Carnitine immunostimulatory protein cells also increased as numerical values on IL-6 and TNF-a but did not create a statistically significant difference as they had very sensitive measurement values.