Napolyon ve bing kiraz çeşitleriyle Kütahya vişnesi çeşidinin iç mekan aşısı ile çoğaltılması üzerine araştırmalar
The Research on the propagation of Napolyon and bing cherry varieties and Kütahya sour cherry variety with indoor grafting
- Tez No: 11175
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT MEHMET ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
7- ÖZET Bu çalışmada Kapolyos ve Bing kiraz çeşitleriyle Kütahya vişnesi çeşidinin Prunus mahaleb üzerine kontrollü şartlarda aşılanmasıyla, değişik aşılama zamanlarının aşının tutmasına, yaşamasına ve sürgün boyu gelişimine etkisi incelenmiştir. Ekim, Kasım ve Aralık aylarında iç mekânda yapılan aşı uygulamasında alman sonuçlar çeşitlere göre az veya çok farklı olmuştur. Napolyon kiraz çeşidi için en iyi aşılama zamanı Kasım ayı olmuş ve bu dönemde % 98.75 oranında aşı tutması sağlanmıştır. Bing kiraz çeşidi için % 95.00 aşı tutma oranıyla en iyi aşılama samanının yine Kasım ayı olduğu görülmüştür. Kütahya vişnesi için ise % 97.50 aşı tutma oranıyla en iyi aşılama zamanının Ekim ayı olduğu tesbit edilmiştir. Üzerinde çalışılan iki kiraz ve bir vişne çeşidi için aşıların yaşaması ve sürgün boyu gelişimi de dikkate alındığında en iyi aşılama samanının Kasım ayı veya Kasım ayından daha önceki dönem olduğunu söyleyebiliriz. Aralık ayında ise aşının tutması bakımından bir problem çıkmamasına rağmen bu dönemde yapılsa aşıların yaşaması tehlikeye girmiştir. Dolayısıyla Aralık ayı, aşılama zamanı olarak her üç deneme çeşidinde de başarılı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
SOTMARY In this research, Hapolyon and Bing cherry varieties and Kütahya sour cherry variety irere grafted onto Prunus mahaleb under controlled conditions and the effects of different graf ting times on the success of taken graft, the survival of it and the development of the length of the shoot were investi gated. In October, November and December, the results obtained from the grafts performed at indoors were less or more diffe rent. The best grafting time for Napolyon cherry variety was November and the percentage of success of taken graft was 98.75 %. lovember was also the best grafting time for the Bing variety with the 95.00 % success of taken graft. Also, for the Kütahya sour cherry, the best grafting time was Octo ber and the success of taken graft was found to be 97.50 %. For the survival of the grafts and for the development of shoot length, for the two cherry and a sour cherry varieties which were studied in this research, it can be said that the best grafting time is November or before. Although there wasn't any problem about the taken graft in December, in this period, the survival of the grafts were endangered. Consequent ly, December wasn't" found to be a successful grafting time for the three varieties.