Turizm mühendisliğinde enerji yönetimi: Bir saha çalışması
Energy management in tourism engineering: A case study
  1. Tez No: 546884
  2. Yazar: YAHYA SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN SERHAD SOYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde hızla gelişen turizm sektöründe sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi, sektörde çevre dostu teknolojilerin yaygınlaştırılarak enerji kaynağı çeşitliliğinin artırılması ve enerji yönetiminin etkin bir şekilde kurgulanması gerekmektedir. Hali hazırda otel yönetiminde kullanılan geleneksel yapı içinde otelin yönetimi turizm yada işletme eğitimi almış uzmanlar tarafından yapılmakta teknik konularda ise bu yöneticiler mevcut ve yenilikçi enerji teknolojilerine hakim olamadıklarından otellerde enerji yönetimi ve verimliliği göz ardı edilmektedir. Bu tez kapsamında yapılan incelemelerde Turizm Mühendisi olarak adlandırılabilecek, hem turizm konularında uzmanlaşmış hem de bu sektörde kullanılabilecek konvansiyonel ve yenilikçi teknolojilere hakim bir meslek grubunun otel yönetimlerinde etkin bir şekilde yer alması durumunda sağlanabilecek kazanımlar ele alınmıştır. Literatürde bulunan ülkemizdeki bazı otelleri enerji verimliliği açısından ele alan çalışmalar referans alınarak bu çalışmaların Turizm Mühendisliği ve enerji yönetimi açısından incelemeleri yapılmış, önerdiğimiz konsept içinde bu çalışmaların sonuçları değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçların doğrulaması Sakarya ilinde bulunan beş yıldızlı bir otel modellenerek yapılmıştır. Tez çalışması sonucunda elde edilen sonuçlar turizm sektöründe turizm mühendisleri tarafından enerji yönetiminin yönetim seviyesinde ele alınmasının hem enerji verimliliğini artıracağını hem de yerli-yenilenebilir-çevreci teknolojilere hızlı ve etkin bir geçişi sağlayabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, it is necessary to provide sustainability in the rapidly developing tourism sector, to increase the diversity of energy source by spreading environment friendly technologies and to manipulate energy management effectively. In the traditional structure used in the hotel management, the energy management is manipulated by experts who have been trained in business or tourism areas, and in the technical issues these managers are not able to dominate the existing and innovative energy technologies and the energy management and productivity in the hotels are overlooked. In the scope of this thesis, a new discipline that can be called as Tourism Engineering is proposed for Turkey where the graduates will have knowledge in tourism areas and also have been educated about conventional and innovative technologies that can be used in tourism sector take place effectively in hotel management. Based on the studies on the energy efficiency of some of the hotels in several countries, applications were examined in terms of tourism engineering and energy management and the results of these studies were evaluated within the concept we proposed in this master thesis. Verification of the results made by modeling a five star hotel in the province of Sakarya. The results obtained as a result of the thesis study show that tourism engineers in the tourism sector can direct energy management at the management level and increase energy efficiency as well as provide a fast and efficient transition to domestic-renewable-environmental technologies.