Bitki büyümesini artırıcı rizobakterilerin muzda bitki gelişimi, verim ve meyve kalitesine etkileri
Effects of plant growth promoting rhizobacteria on growth, yield and fruit quality of banana
- Tez No: 546885
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ PIRLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Araştırma 2017-2018 yıllarında Antalya ilinin Alanya ilçesinde örtüaltında kurulmuş Dwarf Cavendish klonuna ait muz bahçesinde potansiyel olarak bitki verimini ve gelişmesini artırabilme özelliğine sahip Bacillus atrophaeus MFDV2 bakteri ırkının bitki gelişimi, verim ve kalitesi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Bakteri uygulamalarının gövde çevresi ve yaprak boyuna etkileri istatistiki olarak önemsiz, bitki boyu, yaprak sayısı, yaprak eni üzerine etkileri ise önemli bulunmuştur. Yapraktan, kökten ve yaprak + kökten bakteri uygulamaları sonucu bitkilerde yaprak sayısı kontrole göre artmıştır. Benzer şekilde bakteri uygulamaları muz bitkilerinde yaprak enini de kontrole göre artırmış, en fazla artış ise kökten uygulamada meydana gelmiştir. Uygulamalar bitki boyunda da istatistiki olarak önemli artışlar meydana getirmiş, en fazla artış yine topraktan uygulamada elde edilmiştir. Bakteri uygulamalarının salkım ağırlığı ve meyve iriliği üzerine etkileri istatistiki olarak önemli bulunmuştur. Kökten bakteri uygulaması salkım ağırlığını kontrole göre artırmıştır. Bütün uygulamalar kontrole göre parmak ağırlığını önemli düzeyde artırmış, en fazla artış yaprak + kök uygulamasında meydana gelmiştir. Uygulamaların parmak çapı üzerine etkileri istatistiki olarak benzer bulunurken, parmak uzunluğunu en fazla artıran uygulama yaprak + kök olmuştur. Bakteri uygulamalarının meyvelerde suda çözünebilir kuru madde miktarı üzerine etkileri ise istatistiki olarak önemsiz bulunmuştur Araştırma sonuçlarına göre Bacillus atrophaeus MFDV2 bakteri ırkının muz bitkisinde vejetatif gelişme, verim ve meyve iriliğini artırdığı için gerek konvansiyonel yetiştiricilikte ticari gübre kullanımını azaltmak, gerekse organik muz yetiştiriciliğinde bitkilerin besin maddesi ihtiyacını karşılamak üzere kullanımı tavsiye edilebilir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in order to determine the effects of Bacillus atrophaeus MFDV2 bacterial strain which has the potential to improve plant yield and development on plant growth, yield and quality of banana garden of Dwarf Cavendish clone established under cover in Alanya district of Antalya province in 2017-2018. The effects of bacterium application on stem circumference and leaf length were statistically insignificant, plant height, leaf number, leaf width were found to be important. Foliar, root and leaf + root bacterium application results, number of leaves in plants increased according to control. Similarly, bacterial applications increased leaf width in banana plants according to control, with the greatest increase occurring in root application. The applications also made important increases in the plant height statistically, and the maximum increase was also obtained from the soil application. The effects of bacterial application on bunch weight and fruit growth were statistically significant. From the root bacterial application increased bunch weight according to control. All applications significantly increased the weight of the finger according to the control, with the highest increase occurring in leaf + root application. While the effects on the finger diameter of the applications are statistically similar, application leaf + root has been the biggest increase in finger length. The effects of bacterial applications on total soluble solids in fruits were statistically insignificant. According to the results of the research, it is recommended that Bacillus atrophaeus MFDV2 increases the vegetative growth, yield and fruit quality of the banana plant of the bacterium, so it is advisable to reduce the use of commercial fertilizer in conventional cultivation and to use nutrients of plants in organic banana cultivation.