Öfke ifade tarzlarının travmatik yaşam olayları ile bağlanma stillerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of the anger expression styles according to traumatic life events and attachment styles
- Tez No: 546887
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN CANAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada üniversite öğrencilerinde çocukluk çağı travmaları ve yakın ilişkilerde yaşantıların, sürekli öfke ve öfke ifade tarzları üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda İstanbul'daki üniversitelere devam eden 272 öğrenciye sürekli öfke-öfke ifade tarz ölçeği, çocukluk çağı travmaları envanteri ve yakın ilişkilerde yaşantılar envanteri uygulanmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde SPSS kullanılırken, veri analizlerinde betimleyici istatistikler ile birlikte korelasyon, regresyon, t-test ve ANOVA sonuçlarına yer verilmiştir. Elde edilen bulgular %95 güven aralığında ve %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre duygusal istismar, fiziksel istismar, fiziksel ihmal, cinsel istismar ve kaygılı bağlanma, sürekli öfke düzeyini arttırmaktadır. Bununla birlikte duygusal istismar, fiziksel ihmal, cinsel istismar ve kaygılı bağlanma içe dönük öfke ifade tarzı düzeyini artırmaktadır. Duygusal istismar, fiziksel ihmal, cinsel istismar ve kaçınmacı bağlanma dışa dönük öfke ifade tarzını artırmaktadır. Duygusal istismar, duygusal ihmal, fiziksel ihmal, kaçınmacı bağlanma ise öfke kontrolü düzeyini azaltmaktadır. Sosyodemografik özellikler açısından yapılan değerlendirmede sürekli öfke, İçe dönük öfke ifade tarzı, dışa dönük öfke ifade tarzı, duygusal istismar, duygusal ihmal, fiziksel istismar ve kaçınmacı bağlanma cinsiyete göre; dışa dönük öfke ifade tarzı, öfke kontrolü, fiziksel istismar ve kaçınmacı bağlanma doğum yerine göre farklılaştığı görülmüştür. Diğer taraftan sürekli öfke ile yakın ilişkilerde yaşantılar faktörlerinden kaçınmacı bağlanma ve kaygılı bağlanma şu anda yakın ilişkiye sahip olma durumuna göre farklılaşmaktadır. Sürekli öfke, dışa dönük öfke ifade tarzı, öfke kontrolü ve kaygılı bağlanma flört şiddetine maruz kalma durumuna göre farklılaşırken; sürekli öfke, dışa dönük öfke, öfke kontrolü, duygusal istismar, kaçınmacı bağlanma ve kaygılı bağlanma kadın ve erkeklerin sosyal yaşamda eşitliğine inanma durumuna göre farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of childhood traumas and experiences in close relationships on trait anger and anger expression among university students. For this purpose, anger-anger expression style scale, inventory of childhood traumas and experiences in close relationships were applied to 272 students attending universities in Istanbul. While SPSS was used for the evaluation of the data, correlation, regression, t-test and ANOVA results were given with descriptive statistics in data analysis. The findings were evaluated at 95% confidence interval and 5% significance level. According to the findings of the study emotional abuse, physical abuse, physical neglect, sexual abuse and anxious attachment increase the level of trait anger. However, emotional abuse, physical neglect, sexual abuse and anxious attachment increase the level of inward anger expression style. Emotional abuse, physical neglect, sexual abuse and avoidant attachment increase outward anger expression. On the other hand emotional abuse, emotional neglect, physical neglect, avoidant attachment decreases anger control. In the evaluation of sociodemographic characteristics, trait anger, inward anger expression style, outward anger expression style, emotional abuse, emotional neglect, physical abuse and avoidant attachment differ according to gender; outward anger expression style, anger control, physical abuse and avoidant attachment differ according to the place of birth. On the other hand continuous anger, avoidant attachment, and anxious attachment differ according to their currently close relationship. While trait anger, outward anger expression style, anger control and anxious attachment differ according to flirting violence; trait anger, outward anger, anger control, emotional abuse, avoidant attachment and anxious attachment differ according to the belief in equality between women and men in social life.