Halka arz faaliyet performansının incelenmesi (Investigating the operating performance of initial public offerings)
Investigating the operating performance of initial public offerings
- Tez No: 546886
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LOKMAN TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez 2010 ve 2016 yılları arasında Türkiye'de ilk defa halka arz olan firmaların uzun dönem finansal ve faaliyet performansını ölçmektedir. Halka arz olan firmaların arz sonrası üç yıl içindeki karlılık, verimlilik, likidite ve kaldıraç oranlarının performansını araştırmak için halka arz öncesine göre, sektöre ayarlanmış, performans eşleştirme ve farkların farkı gibi dört farklı model kullanılmıştır. Türkiyede halka arz üzerine yapılan mevcut çalışmalarda ham performans ve halka arz öncesine göre performans ölçümleri yapılmıştır. Sonuçlarımız iyi bilinen uzun vadede düşük performans anomalisinin ekonomik kriz sonrasında devam ettiğini desteklemektedir. Karlılık, kaldıraç ve likidite halka arz yılında gelişme gösterirken, arzdan hemen sonra ve ikinci yılda halka arzdan öncesine göre sektörün altında performans göstermektedir. Finansal performans ölçümlerinde elde edilen sonuçlara göre halka arzdan sonraki üç yıllık bileşik anormal getiri medyanı %-63 gibi kötü bir perfomans sergilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis examines long-term financial and operating performance of Turkish firms going public between 2010 and 2016. We employ four different performance models, namely pre-event adjusted, industry-adjusted, performance-matched, and difference-in-differences performance to investigate profitability, efficiency, liquidity and leverage in the three years after the firm goes public. Existing studies on Turkish initial public offerings only employ the raw and pre-event adjusted models to measure performance. The results confirm that the well-documented underperformance anomaly persists in the post-crisis period. Profitability, leverage, and liquidity all undergo improvements in the event year, while they revert to the pre-event levels soon after initial public offerings and underperform the industry in the second post-event year. Financial performance also deteriorates to a compounded %-63 abnormal return in the third year after going public.