Ağır metal nanopartiküllerinin sinirli ot (Plantago)bitkileriyle fitoremediasyonu
Phytoremediation of heavy metal nanoparticles by plantain (Plantago) plants
- Tez No: 546907
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLRİZ BAYÇU KAHYAOĞLU, PROF. DR. THOMAS SAWIDIS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Hızla artan Dünya nüfusuna paralel olarak ivme kazanan endüstriyel aktiviteler ile doğal kaynakların bilinçsiz kullanımı çevresel kirliliğin artışına doğrudan zemin hazırlamaktadır. Nano-endüstriyel faaliyetler sonucunda ZnO (Çinko Oksit) gibi nano düzeydeki parçacıklar çevreye yayılarak toksik miktarlarda birikim göstermektedir. Bu durum, doğa ve insan sağlığını ciddi bir şekilde tehdit eden küresel bir problem haline gelmiştir. Nanopartiküler ağır metaller, hacimsel (bulk) durumlarına göre fiziksel ve kimyasal özelliklerinde farklılıklar gösterirler. Bu nedenle çevreyle olan etkileşim mekanizmalarının hassas araştırmalarla ortaya konulması gerekmektedir. Çalışmamızda, kozmopolit yayılım göstermeleri ve değişen ekolojik şartlara kolayca uyum sağlamaları nedeniyle Plantago major L. ve Plantago lanceolata L. türleri model bitkiler olarak seçildi. Kum kültürlerinde yürütülen çalışmamızda, bitkilere 15 gün süreyle 100 mg/L nanopartiküler (P. B.
Özet (Çeviri)
Industrial activities that have gained acceleration and the unconscious use of natural resources in parallel with the rapidly growing world population directly facilitate the increase of environmental pollution. As a result of nano-industrial activities, nano-level particles such as ZnO (Zinc Oxide) can be released into the environment and accumulate in toxic quantities. This situation has become a global problem that seriously threatens nature and human health. Nanoparticular heavy metals show differences in their physical and chemical properties according to their bulk conditions. For this reason, the mechanisms of interactions with the environment need to be revealed through detailed research. Because of their cosmopolitan distribution and adaptation to changing ecological conditions, Plantago major L. and Plantago lanceolata L. species were chosen as model plants. Our experiments were carried out in sand cultures and plants were treated with 100 mg/L nanoparticular (P. S.