Yeni araştırmalarla Yazılıkaya/Midas vadisi seramiklerinin değerlendirilmesi
Assesment of the ceramics of Yazilikaya/Midas valley with the new researches
  1. Tez No: 546926
  2. Yazar: NURTEN KANBUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHŞAN TAMSÜ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 349
Özet
Eskişehir, Afyonkarahisar ve Kütahya İlleri arasında kalan bölge, Dağlık Phrygia olarak adlandırılmaktadır. Bu bölgenin güneyinde ve güneydoğusunda, derin vadiler bulunmaktadır. Bu vadiler yerleşime uygunluğu nedeni ile farklı dönemlerde yerleşim görmüştür. Vadilerden Yazılıkaya/Midas Vadisi, Eskişehir İli'nin yaklaşık olarak 70 km güneyinde, Han ve Seyitgazi İlçeleri sınırlarında yer alır. Vadi, tarıma elverişli toprakları, iklimi ve İç Anadolu'yu batıya bağlan yollar üzerinde olması nedeniyle, Paleolitik Dönem'den Osmanlı Dönemi'ne kadar kesintisiz olarak pek çok maddi kültür unsurunu barındırır. 2017 yılından itibaren Yazılıkaya/Midas Vadisi'nde yeni araştırmalar yapılmaktadır. Bu araştırmalarda, tarihlendirmede son derece önemli olan seramik parçaları bulunmuştur. Bu tez çalışmasında vadide başta Yazılıkaya/Midas Kale olmak üzere, Kocabaş Kale, Pişmiş Kale, Gökgöz Kale, Akpara Kale, Hamamkaya Mezarı Mevkii, Deveboynu Kale ve Doğanlı Kale'de 2017-2018 yıllarında gerçekleştirilen yüzey araştırmalarında bulunan seramik parçaları, dönem ayırt edilmeksizin değerlendirilmiştir. Buluntu yerlerindeki seramik kap formları kendi içinde tipolojik ayrımlar yapılarak sınıflandırılmıştır. Seramiklerin teknik özellikleri ve kullanım amaçlarına dair değerlendirmeler, analojiler yardımıyla yapılmıştır. Bu çalışma sonucunda, Yazılıkaya/Midas Vadisi'ndeki seramik repertuvarı ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The region in the midst of Eskişehir, Afyonkarahisar and Kütahya is called as Mountainous Phrygia. There have been deep valleys in the south and the south-east part of this region. These valleys have been settled by people because of the convenience for settlement. Yazılıkaya valley among the other valleys is located in the boarders of Han and Seyitgazi which is around 70 km far from Eskişehir and in the south of the city, Eskişehir. The valley contains many physical cultural components from Paleolithic date to Ottoman date without an interruption based upon prosperous lands, climate and roads which connect Central Anatolia to the west. Dating from 2017, new researches have been carried out in Yazılıkaya/Midas valley. In these researches, the ceramic parts which is really important about determining of their date, have been found. In this thesis, the ceramic parts which have been found in the surface researches that have been carried out in the castle of Kocabaş, castle of Pişmiş, castle of Akpara, the vicinity of Hamamkaya tomb, castle of Deveboynu and the castle of Doğanlı, and their period have been assessed equally. The forms of ceramic cups which were in the land of antique have been typologically classified in themselves. The assessments about the technical features of the ceramics and the purpose of their use have been made with the help of analogous. The ceramic repertoire in Yazılıkaya/Midas valley has been tried to be revealed as a result of this study.