Batı karadeniz bölgesinde alkol kullanan bireylerin bağlanma ve kişisel iyi oluşları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of relationship between attachment and personel well-being in people using alcohol in Western Black Sea region
- Tez No: 546929
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÜNÜBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı Batı Karadeniz Bölgesi'nde Alkol Kullanan Bireylerin Bağlanma ve Kişisel İyi Oluşları Arasındaki İlişkiyi incelemektir. Çalışmaya gönüllü katılan bireylerin alkol kullanım sıklıkları, bağlanma stilleri ve kişisel iyi oluş düzeyleri incelenmiştir. Türkiye Bağımlılık ve Ruh Sağlığı çalışmasına dâhil 9 bölge arasında olan Batı Karadeniz Bölgesinde yaşayan 18-65 yaş arası 2800 kişi çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmadaki katılımcılar belediye binaları, özel şirketler gibi çeşitli çalışma alanları ve muhtarlık, ortak kamu alanları gibi alanlardan seçilmiştir. Toplam örneklemin %50'si kadın(n=1400), %50'si (n=1400) erkektir. Yaş ortalaması 31,95'tir. Verilerin toplanmasında demografik bilgilere ilişkin soruların yer aldığı SosyoDemografik Bilgi Formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri (YIYE-II), Kişisel İyi Oluş İndeksi Yetişkin Türkçe Formu kullanılmıştır. Çalışmanın verileri SPSS21 kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde Tukey Tek Yönlü ANOVA Analizi ve Lineer Regresyon kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda çalışmaya katılan bireylerin kaçıngan bağlanma düzeyleri ile alkol kullanım sıklığı arasında negatif yönde istatistikçe anlamlı bir ilişki bulunmuştur.Fakat çalışmaya katılan bireylerin bağlanma kaygı düzeyleri ile alkol kullanım sıklığı arasında pozitif yönde istatistikçe anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Katılımcıların kişisel iyi oluş ölçeğinden aldıkları toplam puan ile alkol kullanım sıklığı arasında negatif yönde istatistikçe anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between attachment and personel wellbeing in alcohol consumers in Western Black Sea Region. Alcohol consumption frequency, attachment styles, personel well-being levels affect of the volunteers were examined. The sample consists of 2800 people who are between 18-65 years old and live in Western Black Sea Region, which is one of the nine demographic regions that takes place in The Study of Turkey's Addiction and Mental Health Map. The samples were chosen from various workplaces like town halls, private companies and common public spaces. 50 percent of total sample were female (n=1400) ,50 percent of total sample were male(n=1400). Average age is 31,95. The data has been collected by using Experiences in Close Relationships Scale ,Personel Well-Being Index and Socio-demographic Background Form. The data has been been analyzed by using SPSS21. Tukey One-way ANOVA Analysis and Linear Regression have been used for the analysis As a result of this study, a statistically significant negative correlation was found between avoidant attachment levels and frequency of alcohol use. However, a statistically significant positive correlation was found between the attachment anxiety levels of the participants and the frequency of alcohol use. A statistically significant negative correlation was found between the total score of the participants on the personal wellbeing scale and the frequency of alcohol use.