İlaçların (Beşeri tıbbi ürünlerin) ruhsatlandırılması, markalarının oluşturulması, korunması ve kısıtlanması
Licensing, branding, protection and restriction of drugs (Medicinal products for human use)
- Tez No: 546939
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜLÜRYA YUSUFOĞLU BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Beşeri tıbbi ürün adıyla mevzuatlarımızda yer alan ilaç, kamu sağlığını doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle de molekülün keşfinden başlayarak ilaca ilişkin her aşama sıkı denetimlere ve detaylı yasal düzenlemelere tabi olan bir olgudur. İlaç markaları kamu sağlığını etkiler bir konumda olduğundan özellikle iltibas incelemesinde hassas davranılması gerekmektedir. Temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanmasına ilişkin kurallara tabi olan ve gayri maddi mülkiyet hakkı kapsamında değerlendirilen marka hakkının ancak ölçülülük ilkesine uygun olarak kısıtlanması mümkündür. Söz konusu çalışmada, ilaç markalarının oluşmasına etki eden ruhsatlandırma sürecine değinildikten sonra ilaç markalarının diğer markalardan farklılaştığı noktalar ile meydana geliş süreçleri incelenmiş olup, ilaç markalarına ilişkin kısıtlamaların ölçülülük ilkesine uygunluluğu tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The drug, mentioned under the name“medicinal product for human use”in our regulations, has a direct effect on public health. Starting from the discovery of the molecule, each phase of the drug is therefore a phenomenon subject to tight controls and detailed legal regulations. Since pharmaceutical brands affects public health, a particular attention should be paid especially in the examining of confusion. The trademark right, which is subject to the rules governing the restriction of fundamental rights and freedoms and considered within the intangible property right, may only be restricted in accordance with the principle of proportionality. This study aimed to address the licensing process affecting the pharmaceutical branding and to analyze the points at which drug brands differentiate from other brands and their creation processes, and to discuss the compliance of the restrictions on pharmaceutical brands with the principle of proportionality.