Re-reading History of F. Scott Fitzgerald's Short Fictions: Flappers and Philosophers and Tales from the Jazz Age
F. Scott Fitzgerald'ın Uçarı Kızlar ve Filozoflar ve Jazz Çağı Öyküleri'nin yeniden tarihi okuması
  1. Tez No: 546961
  2. Yazar: GÖKÇEN UZUNKÖPRÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE NURAY ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
1920'lerin Amerikan Edebiyatına büyük damgasını vuran Francis Scott Fitzgerald, yazdığı eserleriyle yaşadığı dönemi iyi ya da kötü her yönüyle okuruna hissettirme çabasında olmuştur. Bu sebeple, Fitzgerald'ın eserleri kurgu bir yana gerçek olayların yansımasını da oluşturur. Metinler üzerinde tarihi ve kültürel bağlamı alışılagelmiş tarih algısından farklı olarak adeta gözler önüne seren Yeni Tarihselci yaklaşım, Fitzgerald'ın eserlerini aynı yönde okumayı destekler. Stephen Greenblatt tarafından 1980'lerde ortaya çıkan bu akım, metni oluşturulduğu dönemin kültürüne bakarak inceleme amacı güder. Bu tez Yeni Tarihselcilik ışığı altında, Fitzgerald'ın yaşadığı dönemin hegemon ideolojisi ve kültürü kendisinin ve karakterlerinin kişiliğini ve hayallerini nasıl şekillendirdiğini ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Bu doğrultuda, Fitzgerald'ın Uçarı Kızlar ve Filozoflar ve Jazz Çağı Öyküleri adlı kitaplarında karakterlerin kişiliklerinin baskı kullanmadan hegemon çıkarlar doğrultusunda nasıl şekillendirme yoluna girdikleri ve eninde sonunda şekillendirdiği dikkatle incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Francis Scott Fitzgerald, who had a profound effect on American Literature of the 1920s, wished for making his readers feel the time he lived in every aspect for better or worse. Therefore, besides fiction, his works include the reflection of real events. New Historical approach, which overtly points up historical and cultural context on the texts differently from the conventional conception of history, helps to read his works in the same manner. That movement, which was come out by Stephen Greenblatt in 1980s, pursues a goal of scrutinizing the text by looking at the culture of the term. In this thesis, in the light of New Historicism I aim to unveil how hegemonic ideology and culture of Fitzgerald's time shape his and his characters' identities and dreams. Accordingly, in Fitzgerald's books Flappers and Philosophers and Tales from the Jazz Age, it will be scrutinized how the identities of the characters are on the way of shaping and eventually shaped without coercing in the direction of current hegemonic power.