Impacts of policies after 1980 on public buildings: The ?Unoccupied? buildings of Emlakbank, Sümerbank and TEKEL in Ulus in Ankara
1980 sonrası politikaların kamu yapıları üzerindeki etkisi: Ankara?da, Ulus?ta boşalan Emlakbank, Sümerbank ve TEKEL merkez binaları
  1. Tez No: 176842
  2. Yazar: ÖZGE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN ARİF SARGIN, YRD. DOÇ. DR. F.BERİN GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu tez, 1980li yıllarda Türkiye'de yaşanan sosyal, politik ve ekonomik değişimlerin ardından Ankara'da varolan boş yapıları incelemektedir. Söz konusu boş yapılar, boşaltılmalarının ardından yeniden işlevlendirilemeyen yapılardır. 1980li yıllar Türkiye'nin sosyal, ekonomik ve politik tarihi açısından önemli bir dönemdir. Bu nedenle, 1980'lerin sonunda boş kalan bu yapılar, Türkiye'nin sosyal, politik ve ekonomik değişimlerinin bir sonucudur. Bu tez, Ankara'daki boş yapılar içerisinden üç yapıyı örnek çalışma alanı olarak seçer. Bu yapılar, Ulus'taki Emlak Bankası, ,Sümerbank ve TEKEL İnhisarlar Baş Müdürlüğü binalarıdır . Bu tezin amacı tüm bu seçilen yapılar arasındaki ortak noktaları araştırmak ve tartışmaktır. 1980li yıllarda Türkiye'de yürütülen temel politikalardan biri devletin hizmet, üretim ve finans kurumlarının yani Kamu İktisadi Teşebbüslerinin (KİT) özelleştirilmesi politikasıdır. Emlak Bankası, TEKEL ve Sümerbank bu kapsamda özel sektöre satılmış ve/veya tasfiye edilmiştir. Özelleştirmenin ardından kurumların Türkiye'deki yapı stokları da satılmış, başka bir kuruluşa devredilmiş ya da yıkılmıştır. Ancak bu tez, söz konusu kurumların başkent Ankara'da bulunan merkez yönetim binalarını ele almaktadır. Çünkü Ankara'nın yapılı çevresini genellikle kamu yapıları oluşturmaktadır. Söz konusu yapıların ?boş? olma hali, kent ölçeğinde ?kentsel boşluk? yaratmaktadır. Seçilen yapıların ve kurumlarının hikayeleri, yazılı (gazete, dergi, kanun, yönetmelik, bilirkişi raporları vb.) ve sözlü kaynaklar aracılığı ile elde edilen bilgiler ile incelenmektedir. Bu tez, tüm bu değerlendirmeler doğrultusunda bu yapıların neden boş olduğunu anlamaya çalışırken, Ankara'nın dönüşümünü de farklı bir açıdan değerlendirmeyi amaç edinmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the ?unoccupied? buildings in Ankara, which are not re-functioned due to the social, political, and economic reasons after 1980s. 1980s can be accepted as the breaking point in the social, economic and political history of Turkey. The significant policy of this period is the privatization of the governmental institutions, which includes the institutions of service, production and also finance. The building stock of privatized institutions is sold or assigned to the other institutions, or demolished.The object of the thesis is the unoccupied buildings in Ankara. The thesis particularly focuses on three of these buildings, which are Emlakbank, Sümerbank and TEKEL Buildings in Ulus. The thesis aims to understand the common points how these buildings become unoccupied. The possessions of Emlakbank, Sümerbank and TEKEL were transferred from the public sector (government) to the private sector (business) after 1980s. Their buildings, which were used as the central administration buildings are still unoccupied. Although they are physically present, their non-presence in terms of function can be considered to be creating ?voids? of the city. For each building, related data is collected. The selected buildings and the institutions, they belonged to, are studied through their limited chronologies (their stories) by the help of the newspapers, interviews, laws, codes and regulations. The collected data helps to analyze the objects as a text, which provides evaluation of the total scene (i.e. the city of Ankara). By thoroughly investigating and discussing unoccupied buildings and their reasons of becoming unoccupied, this study makes an alternative reading of the transformation of Ankara.