Demir eksikliği anemisi ile kronik hastalıklar anemisinin ayrımında serum transferrin reseptör düzeyinin önemi
Importance of serum transferrin receptor in the differantiation of iron deficiency anemia and anemia of chrinic disease
  1. Tez No: 54699
  2. Yazar: H. MEHMET BAYRAMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
34 ÖZET Son zamanlardaki çalışmalar s-TfR'ünün doku demir yetmezliğinin tesbitinde önemli bir paratmetre olduğunu göstermiştir. Bu çalışma s-TfR'ünün demir eksikliği anemisi ile kronik hastalıklar anemisini ayırmada ve demir eksikliği anemisi ile kronik hastalıklar anemisinin birlikte olduğu hastalarda demir eksikliğini tesbit etmede uygun bir parametre olup olmadığını göstermek için yapıldı. s-TfR'ünün ortalama düzeyini; demir eksikliği anemisi teşhisi koyduğumuz 25 hastada 7,57±0.77 u,g/ml, kronik hastalıklar anemisi tanısı koyduğumuz 19 hastada 3.58±0.66 u.g/ml, demir eksikliği anemisi ile kronik hastalıklar anemisinin birlikte olduğunu tesbit ettiğimiz 6 hastada 6.34±0.29 fxg/ml ve sağlıklı 20 kişide ise 3.36±0.19 fig/ml bulduk. Demir eksikliği anemisi olan hastalarda kontrol grubuna göre s-TflR düzeyini anlamlı olarak yüksek tesbit ettik (p0.05).
Özet (Çeviri)
35 IMPORTANCE OF SERUM TRANSFERRIN RECEPTOR IN THE DIFFERANTIATION OF IRON DEFICIENCY ANEMIA AND ANEMIA OF CHRONIC DISEASE SUMMARY In recent studies s-TfR was shown to be an important parameter to diagnose tissue iron deficiency. This study was made for understanding whether s-TfR is an acceptable parameter in the diagnose of iron deficiency, in patients with iron deficiency anemia and anemia of chronic disease is together, and to distinguish these illnesses each other. The mean value of s-TfR was 7.57±0.77 u,gr/ml in 25 patients with iron deficiency anemia 3.58±0.66 u,gr/ml in 19 patients with anemia of chronic disease 6.34±0.25 mgr/ml in 6 patients in whom iron deficiency anemia and anemia of chronic disease and 3.36±0. 19 mgr/ml in 20 healthy persons. In tne patients with iron deficiency anemia, the mean s-TfR level was significantly higher than those of control and patients with anemia of chronic disease (p0.005).