Anemilerde serum transferrin reseptör düzeyi
Serum transferrin receptor level in anemias
- Tez No: 88575
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İ. FİKRİ BAŞLAMIŞLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Demir eksikliği anemisi tanısında, demir eksikliğinin kronik hastalık anemisinden ayırmamda, kemik iliği eritropoetik aktivitesini değerlendirmede kantitatif serum transferrin reseptör (STFR) ölçümü yapılmaktadır. Bu çalışmada kantitatif STFR düzeyinin demir eksikliği anemisi tanısında, demir eksikliğinin kronik hastalık anemisinden ayırımında kullanılabilirliği, orak hücre anemisindeki düzeyi araştırıldı. STFR'nün yaş, cinsiyet ile aneminin tanısında kullanılan diğer parametrelerle ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmaya demir eksikliği anemisi tanısı konulan 21 hasta, orak hücre anemisiyle izlenen 19 hasta, romatoid artrit (RA) ve beraberinde kronik hastalık anemisi tesbit edilen 20 hasta ve kontrol grubu olarak sağlıklı 20 birey alındı. Demir eksikliği anemisi olan hastalardaki STFR düzeyi, sağlıklı kontrol grubundakilere göre 3 kat, kronik hastalık anemisi olan RA'lilere göre ise 3,5 kat yüksek bulundu (p=0.000). Kronik hastalık anemisi olan RA'liler ile sağlıklı kontrol grubundakilerin STFR düzeyleri arasında anlamlı derecede fark saptanmadı (p=0,4550). Orak hücre anemisinde STFR düzeyi sağlıklı kontrol grubuna göre 6,4 kat yüksek idi (p=0.0000). Çalışmada her üç hastalık grubunda, STFR düzeyi ile yaş, cinsiyet, hemoglobin (Hb), hematokrit (Htc), ortalama eritrosit hacmi (MCV), ortalama eritrosit hemoglobini (MCH), ortalama eritrosit hemoglobin konsantrasyonu (MCHC), ferritin düzeyi, transferrin saturasyonu, serum demiri düzeyi arasında ilişki bulunmadı (her biri için p>0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SERUM TRANSFERRIN RECEPTOR LEVEL IN ANEMIAS Quantitative serum transferrin receptor (STFR) measurement is used in diagnosis of iron-deficiency anemia, in distinguishing iron deficiency anemia, in distinguishing iron deficiency anemia from the anemia of chronic disease and in evaluation of bone- marrow erythropoietic activity. This study was undertaken to assess the utility of the quantitative STFR in the diagnosis of iron-deficiency anemia, in distinguishing the anemia of chronic disease from iron-deficiency anemia and to measure the STFR level in sickle cell anemia and to detect the relationship of STFR with age, gender and other parameters which are used in the diagnosis of anemia. The study was performed in 21 patients with iron-deficiency anemia, 19 patients with sickle cell disease, 20 rheumatoid arthritis (RA) patients with anemia of chronic disease and 20 healthy subjects as controls. STFR level in patients with iron deficiency anemia was found to be elevated 3 fold when compared to healthy controls and 3.5 fold when compared to RA patients with anemia of chronic disease (p=0.0000). No significant difference was observed in the level of STFR between RA patients with anemia of chronic disease and healthy controls (p=0.4550). STFR level of sickle cell anemia group was 6.4 fold higher than that of healthy controls (p=0.0000). STFR levels did not show relation with age, gender, hemoglobin (Hb), hematocrit (Htc), mean corpuscular volume (MCV), mean corpuscular hemoglobin (MCH), mean corpuscular hemoglobin concentration (MCHC), ferritin level, transferrin saturation and serum iron level in all disease groups (p>0.05 for each).